Nasza Niepodległa

– upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości

Tak więc, rodacy! Wolności nam trzeba,
zamiarom naszym sprzyjać będą nieba,
nadejdzie chwila, chwila pożądana,
że zegną wrogi przed Polską kolana!

W dniu 8 listopada społeczność szkolna upamiętniła 101. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności.

Podczas akademii została przypomniana historia związana z zaborami i kolejnymi próbami walki o naszą Ojczyznę. Wiadomościom historycznym towarzyszyły utwory liryczne o tematyce patriotycznej, piosenki i wiersze wykonane przez uczniów klasy 3b oraz występ dzieci Koła Regionalnego. Mogliśmy również zobaczyć animację dotyczącą losów Polski od początków państwowości po wstąpienie do Unii Europejskiej.

Występujący zwrócili także uwagę, że w tym roku obchodzimy 100 rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. W nim zginęli mieszkańcy Goczałkowic: Paweł Młodzik i Franciszek Kołoczek.  Uczestnicząc w akcji „Szkoła pamięta”, nasi uczniowie przed Świętem Zmarłych złożyli kwiaty na ich grobie, który znajduje się na cmentarzu parafialnym.

Z okazji Święta Niepodległości tradycyjnie delegacja uczniów naszej szkoły udała się także pod Pomnik Pamięci Narodowej, by złożyć tam symboliczną wiązankę kwiatów dla tych wszystkich, którzy polegli w walce o wolność.

Podczas akademii głos zabrała pani dyrektor Beata Smolarek, która podziękowała występującym za przygotowanie upamiętnienia Święta Niepodległości, a wszystkim uczniom za odświętny strój i kotyliony. Życzyła także uroczystego i radosnego świętowania 11 listopada.

Akcenty narodowe zostały także uwzględnione w biało-czerwonej dekoracji. Za pomoc w jej przygotowaniu bardzo dziękujemy nauczycielom świetlicy.

M. Major

fot. J. M.