Karta rowerowa VI 2023

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ- czerwiec 2023 r.

1 czerwca 2023 r w naszej szkole odbędzie się egzamin na kartę rowerową dla klas czwartych i tych którzy nie zdali w swojej 4tej klasie.

Egzamin składa się w dwóch części: test pisemny (teoria), cześć praktyczna.
Teść teoretyczna będzie pisana w Sali informtycznej na komputerze – uczniowie logują się na swoje konto na szkolnej platformie moodle (potrzebny login i hasło). Test składa się z 25 pytań – aby zaliczyć trzeba mieć co najmniej 20 punktów (20 pytań z poprawnymi odpowiedziami).

Każdy uczeń, który zda egzamin teoretyczny podchodzi do części praktycznej egzaminu na kartę rowerową.

Część praktyczna – odbywa się na rowerze na dziedzińcu przed szkołą po wyznaczonym torze.

W razie deszczu: część praktyczna egzaminu zostanie przeniesiona na inny dzień.

Termin poprawkowy to 15 czerwca 2023 r. Każdy kto nie zda części teoretycznej w pierwszym terminie podchodzi do teorii i jak zda to do praktycznej części. Kto w pierwszym terminie zda teorię a nie zda praktyki w pierwszym terminie – podchodzi tylko do zdawania praktyki.

Najważniejsze zagadnienia praktycznej części:
Obsługa roweru (ustawienie wysokości siodełka, poprawne założenie kasku, zmiana przerzutek…) umiejętność wsiadania na rower, utrzymania równowagi podczas jazdy, umiejętność utrzymania się na swoim pasie ruchu i swoim torze jazdy, umiejętność zasygnalizowania wykonania manewru (np. przy skręcaniu: obrót głowy w celu sprawdzenia bezpieczeństwa, wyciągnięcie ręki, dwie ręce podczas manewru na kierownicy), odpowiednie ustawienie do skrętu z drogi jednokierunkowej (np. w lewo skręt), umiejętność zasygnalizowania opuszczenia ronda, prawidłowe zatrzymanie (zahamowanie) przed linią STOP….

Praktyczne rady:

Aby podejść do egzaminu na Kartę rowerową uczeń musi oddać przewodniczącemu klasy przed egzaminem:

1. uzupełniony Arkusza Zaliczeń Ucznia Ubiegającego się o Kartę Rowerową (można pobrać go TU)

2. wraz z Arkuszem należy oddać AKTUALNE zdjęcie ucznia o wymiarach: 45mm x 35 mm, z tyłu podpisane: imię, nazwisko i klasa. Zdjęcie jak najbardziej aktualne bo blankiet karty rowerowej będzie Wam służył do 18 roku życia.
Na egzaminie jeździmy w
KASKU. Można na swoim rowerze, ale są też dwa rowery dostępne w szkole. W razie korzystania ze swego roweru proszę pamiętać o zamknięciu go na kłódkę pod Szkołą.

Na naszej szkolnej platformie internetowej: moodle w zakładce technika umieściłam testy próbne przed egzaminem na Kartę rowerową. Polecam bardzo bardzo je wykonać, tak długo aż będą wszystkie odpowiedzi poprawne.

Koordynator karty rowerowej: Basia Wąsik