Lotnisko Pyrzowice

W dniu 12 października br odbyła się wycieczka edukacyjna na lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach. W wyjeździe brało udział 39 uczniów z klas 7b i 2b wraz z opiekunami. Celem naszego wyjazdu było zapoznanie się z charakterem pracy na lotnisku oraz poznanie jego poszczególnych części.

W planie naszej wycieczki mieliśmy następujące punkty:

-hangar serwisowy samolotów

-jednostka straży pożarnej

-bagażownia

-samolot od środka

-spotkanie z sokolnikiem

-hangar samochodów do odladzania samolotów.

Największe wrażenie wywarła na nas wizyta w kokpicie Boeinga 737 wersja 800, gdzie każdy z nas mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W hangarze remontowym poznaliśmy również pracę serwisantów, mogliśmy poznać zasadę działania silnika odrzutowego, podwozia hydraulicznego czy zrozumieć sposób wytwarzania siły nośnej, dzięki której samolot może latać.

Kolejnym punktem było spotkanie z sokolnikiem, którego zadaniem jest wypuszczanie sokoła odstraszającego mniejsze ptaki mogące być przyczyną kolizji z lądującym samolotem. Poznaliśmy wiele szczegółów dotyczących życia tych pięknych ptaków. Okazało się, że głównym zadaniem sokoła nie jest polowanie na inne ptaki lecz ich odstraszanie.

Ciekawym miejscem była remiza straży lotniskowej. Zaprezentowano nam sprzęt używany przez strażaków w sytuacjach zagrożenia na lotnisku. Każdy z nas mógł poznać parametry techniczne poszczególnych pojazdów oraz sposoby reakcji w sytuacjach kryzysowych.

Mieliśmy również okazje zobaczyć start i lądowanie samolotu Boeing 737 linii EnterAir oraz Airbus A320 linii WizzAir.

Na koniec zjedliśmy pyszny obiad jednym z miejscowych hoteli.

Cała wycieczka dostarczyła nam niesamowitych wrażeń, a niektórym z nas spodobała się praca stewardessy, pilota, czy mechanika samolotowego.

Uczniowie klasy 2B Gim