Żywa lekcja historii – spotkanie z ułanem

Szkolne obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uświetniło niecodzienne wydarzenie. W piątek 8.11.2019 r. na okazałym koniu o imieniu Syriusz na teren szkoły  przybył tato naszej uczennicy Zuzi, mieszkaniec Goczałkowic – Zdroju, a jednocześnie kawalerzysta Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich pan Ryszard Hess.

Zgromadzonym na boisku uczniom klas I, II i III pan Ryszard Hess zaprezentował się w mundurze ułana z okresu dwudziestolecia międzywojennego z całym ekwipunkiem. Niezwykły gość przedstawił dzieciom w skrócie historię i tradycje kawalerii polskiej, przede wszystkim zaś historię 3 Pułku Ułanów Śląskich, którego tradycje kultywuje i kontynuuje reprezentowany przez ułana szwadron. Opowiedział jak wyglądało życie kawalerzysty i jego konia w tamtych czasach. Mówił o szkoleniu i sprawnościach kawalerzysty. Zaprezentował  władanie białą bronią  – szablą w stępie i lancą w galopie.

Dzieci słuchały i patrzyły z ogromnym zaciekawieniem. Chętnie zadawały  pytania i z radością głaskały wyjątkowej urody łagodnego  wierzchowca.

Serdecznie dziękujemy panu Ryszardowi Hessowi za tą żywą lekcję historii o kawalerii i kawalerzystach, którzy oddali życie za naszą wolność. Dziękujemy za lekcję, która niewątpliwie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników spotkania. Dziękujemy, za to, że podzielił się z nami swoją pasją i zapewne rozbudził u  wielu młodych goczałkowiczan  zainteresowanie historią.

Elżbieta Beczała

fot. Anna Kołacińska