Lekcja języka polskiego w kinie

24 listopada 2017 roku 56 gimnazjalistów, pod opieką polonistów, uczestniczyło w lekcji w kinie pt. ”Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych” w Multikinie w Czechowicach-Dziedzicach. Była to nietypowa lekcja języka polskiego z zakresu filmu.

Spotkanie składało się z dwóch części, w pierwszej aktor wprowadził młodzież w tajniki efektów specjalnych. Mogli poznać następujące zabiegi filmowców: wymuszoną perspektywę, miniaturę, domalówkę, animatronikę, pirotechnikę, animację poklatkową, animację komputerową, itp. Omawiane efekty były przeplatane fragmentami znanych filmów, w których były one zastosowane.

W drugiej części gimnazjaliści obejrzeli ciekawy film pt. „Za niebieskimi drzwiami”, w którym wykorzystano wiele, omówionych wcześniej, efektów specjalnych.

Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny uczestniczyli w lekcji w kinie organizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej. Gimnazjaliści pozytywie wypowiadali się na temat lekcji i filmu; podczas pobytu w kinie można było zaobserwować zainteresowanie, zaciekawienie uczniów tematyką lekcji.

Wypowiedzi uczniów na temat wyjazdu:

„Podobała mi się lekcja, była ciekawa. Film też mi się podobał, ale był mniej interesujący niż lekcja.”

„Bardzo mi się podobała lekcja o efektach specjalnych. Film był dobrze dobrany, bo było w nim dużo efektów specjalnych, ale niekoniecznie mi się podobał. Warto było jechać.”

„Jeśli chodzi o samą lekcję, jestem bardzo zadowolony. Pomysł na tego rodzaju zajęcia był bardzo trafny…”

„Na lekcji w kinie podobały mi się animatroniki, po prostu fascynuje mnie to, w jakim tempie rozwija się technologia…”

„Moim zdaniem wyjazd był udany. Lekcja była ciekawa, a film bardzo oddawał jej temat.”

„Film był bardzo emocjonalny, podobał mi się, a lekcja w kinie była ciekawa i było warto pojechać.”