Wykłady na UŚ

24 września br. uczniowie klas ósmych wzięli po raz kolejny udział w zajęciach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego organizowanego przez Uniwersytet Otwarty w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Zajęcia składały się z trzech modułów tematycznych: „Mózg – fizjologia mózgu, inspiracja do stworzenia robota IURO”, „Komórka – budowa, transport międzykomórkowy sposobem przemieszczania nanorobotów” oraz „DNA – budowa DNA i możliwości wykorzystania w medycynie”.

Podczas wykładów uczniowie mogli zgłębić wiedzę z zakresu działania mózgu i poznać w jaki sposób komunikuje się on z ciałem. Poznali budowę DNA i możliwości, jakie daje wykorzystywanie wiedzy z zakresu genetyki w medycynie. Przekonali się, jak skomplikowaną jednostką organizacji organizmu jest komórka. Ponadto ósmoklasiści mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak wiedza teoretyczna o funkcjonowaniu mózgu została wykorzystana do skonstruowania głowy robota IURO, który został zaprezentowany podczas spotkania.

Uczestnictwo uczniów naszej szkoły w zajęciach edukacyjnych metodą „wyjścia z ławki” to nie tylko możliwość udziału w projekcie popularyzującym naukę, ale również okazja do poznania oferty naukowej Uniwersytety Śląskiego w Katowicach.