Pożegnanie lata

Pożegnanie lata i przywitanie jesieni w  Szkole Podstawowej nr 1 –

zdrowo, na sportowo, w terenie!

Lato się pakuje już,

Bo jesieni nadszedł czas.

Pożegnalny koncert dziś”

25 września w Szkole Podstawowej nr 1 żegnaliśmy lato. Nie nostalgia i żal za minionym, słonecznym, wakacyjnym czasem, ale radość, dobra zabawa i wiele atrakcji czekało na uczniów tego dnia w szkole.

Zamiast tradycyjnych zajęć dydaktycznych odbyły się zajęcia sportowo-edukacyjno-wychowawcze. Klasy 1-3 obchodziły tego dnia Święto Latawca, a klasy starsze 4-8 żegnały lato i witały jesień – na sportowo.

W klasach edukacji wczesnoszkolnej podczas pożegnania lata zorganizowano dla uczniów Święto Latawca oraz zwrócono uwagę na zdrowe odżywianie. Nawet niezbyt sprzyjająca pogoda nie popsuła dobrej zabawy. Uczniowie wspólnie powitali jesień, śpiewając piosenkę „Idzie jesień”.Zaprezentowali swoje latawce na boisku szkolnym, przygotowali kosze darów dla jesieni oraz budowali latawce z warzyw sezonowych. Wykonano także pamiątkowezdjęcia.

We wspólnej zabawie młodszych wspierali i pomagali starsi koledzy i koleżanki – uczniowie klas VIII. Bardzo im dziękujemy, dzieciaki z radością przyjęły ich do swoich klas. Tego dnia najważniejsza była wspólna zabawa i mnóstwo uśmiechu na twarzach najmłodszych uczniów.

Dziękujemy rodzicom za trud włożony w pomoc przy wykonaniu latawców i już dziś zapraszamy do wspólnej zabawy w przyszłym roku.

W klasach starszych rano wszyscy uczniowie spotkali się z wychowawcami. Następnie udali się na apel, gdzie nastąpiła inauguracja szkolnego święta.

Tego dnia uczniowie klas IV-VII rywalizowali w swoich rocznikach w 4 konkurencjach: piłce nożnej, koszykówce, siatkówce i unihokeju. Podczas zmagań zwracano szczególną uwagę na zasady fair play,zasady bezpiecznego zachowania się na obiektach sportowych, a najmłodsi uczestnicy mieli także okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami gier zespołowych. Zajęcia odbywały się na 4 boiskach w hali sportowej oraz na świeżym powietrzu, na terenach zielonych wokół szkoły. Uczniowie wg roczników zajmowali jedno boisko i rozgrywali mecze wg systemu każdy z każdym. Wszystkie rozgrywki wzbudzały wiele pozytywnych emocji i wśród grających, i dopingujących swoje drużyny. Współpraca oraz współdziałanie – tzw. Team Work i Team Spirit, czyli praca zespołowa i duch zespołu – priorytetowe cele podczas całej zabawy z pewnością zostały osiągnięte, czego dowodem były dobry nastrój i uśmiechy na twarzach dzieci.

Po sportowych zmaganiach ponownie wszyscy spotkali się w hali, gdzie ogłoszono wyniki i wręczono dyplomy. Zwycięzcy w poszczególnych rocznikach:

• klasy IV – IVb
  • klasy V – Vb i ex aequo Vd
  • klasy VI – VId
  • klasy V II– VIIa

Na koniec pani wicedyrektor A. Niwińska podziękowała nauczycielom wychowania fizycznego za organizację dnia, wychowawcom i nauczycielom wspomagającym za opiekę, a uczniom za wielkie zaangażowanie i aktywny udział w konkurencjach oraz wzorową postawę sportową.

Nauczyciele wychowania fizycznego pragną także podziękować klasom VIII za pomoc w organizacji dnia.

Kończy się lato w przepych bogate
I zmienia, zmienia piękną swą szatę.
Drzewa po świeżej, bujnej zieleni
Wdziewają złote barwy jesieni.
Pogodnie, cicho i uroczyście
Spływają z wolna na ścieżkę liście,
A gdy śpieszymy do szkoły drogą,
Raźno szeleszczą, szumią pod nogą.

Leopold Staff „Jesienne liście” [fragm.]

M. Major, J. Szczygieł