Spotkania z teatrem w SP1

Wieloletnią tradycją Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach- Zdroju są wyjazdy uczniów klas I- III na przedstawienia do Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku- Białej.

Jesienią bieżącego roku szkolnego dzieci klas I i II obejrzały zbudowany z kolorowych klocków pejzaż dzieciństwa w przedstawieniu „Ojczyzna”, a klasy III zabawne perypetie głównej bohaterki bajki Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka” w żywiołowej, kolorowej inscenizacji. Pod koniec lutego część klas zobaczyła poetycką inscenizację tajemniczej baśni J. Ch. Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu”. W marcu planujemy kolejną wizytę w bielskiej „Banialuce”. Uczniowie będą uczestniczyli w pełnym humoru  spektaklu zatytułowanym „Jestem Aki”, opowiadającym o wkraczaniu dziecka w świat dorosłych.

Przekraczając próg teatru dzieci mają możliwość wejścia do niespotykanego świata, w którym wszystko jest możliwe. Mogą wspólnie przeżyć ciekawe opowieści, uwolnić swoją wyobraźnię i emocje, oswoić wiele problemów, przełamać lęki. Kontakt z żywym słowem, muzyką, tańcem oraz sztuką wizualną inspiruje także dzieci do działań twórczych. Udział w przedstawieniach znajduje odzwierciedlenie w zabawach, wypowiedziach i pracach plastycznych uczniów.

Wizyty w teatrze to dla dzieci niezwykłe doświadczenia. Pozwalają im przeżyć coś wyjątkowego, niepowtarzalnego. Uczą krytycznego myślenia. Są także świetną zabawą i rozrywką. Dostarczają młodym widzom niezapomnianych wrażeń.

Elżbieta Beczała