Jerzyk – nasz patron edukacji ekologicznej

Powstała 1 września 2017 r. ośmioklasowa szkoła podstawowa wybrała na swoje logo jerzyka, małego ptaszka o zadziwiających umiejętnościach, podobnego do jaskółki. Jerzyk nie tylko połączył w logo byłe szkoły –Szkołę Podstawową nr 1 i Gimnazjum, ale stał się także naszym ekologicznym patronem.

W poniedziałek, 2 marca w Szkole Podstawowej nr 1 odbyły się warsztaty ekologiczne w ramach akcji „Goczałkowice zapraszają jerzyki”. Prawie 280 uczniów w dwóch grupach miało okazję przekonać się, że jerzyki to naprawdę cenne i ciekawe ptaki. W ich niezwykły świat wprowadziła uczniów dr Joanna Kajzer-Bonk, biolog z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Pokazała też ciekawe zdjęcia, filmy oraz nagrania z odgłosami jerzyków. Dzieci zadawały sporo pytań, były bardzo zainteresowane tematem spotkania. Najwięcej emocji wywołał fakt zjadania przez jerzyka ogromnej liczby owadów oraz to, że może latać z prędkością nawet 200 km/h! Do uczniów trafiła też ulotka z najważniejszymi informacjami o tych ptakach.