WSPÓŁPRACA SZKOŁY Z MUZEUM REGIONALNYM W GOCZAŁKOWICACH – ZDROJU

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju i Muzeum Regionalne w Goczałkowicach – Zdroju podjęły współpracę w zakresie realizacji projektu „Społeczność siłą rozwoju – integracja społeczna na obszarze Goczałkowic-Zdroju z wykorzystaniem zasobów historycznych”.

Organizatorem projektu, prowadzonego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,  jest Stowarzyszenie Przyjaciół Goczałkowic-Zdroju, prowadzące Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju.

Celem projektu, realizowanego w obszarze Lokalnej Strategii Rozwoju, było przeprowadzenie cyklu warsztatów i wykładów historycznych związanych z historią Goczałkowic-Zdroju, dla zwiększenia stopnia integracji i aktywizacji mieszkańców gminy Goczałkowice-Zdrój.

Warsztaty składały się z 6 modułów:

– dzieje najdawniejsze,

– czasy pruskie,

– okres XX- lecia międzywojennego,

– II wojna światowa,

– powojenne półwiecze,

– 3D Videomapping .

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wykładach i warsztatach, które poprowadzili m. in. dr hab. Marian Małecki, mgr Grzegorz Maćkowski, mgr Sławomir Pastuszka, pan Jerzy Urbańczyk.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się zajęcia, poprowadzone przez mgr Grzegorza Maćkowskiego, które dotyczyły  historii Goczałkowic-Zdroju na przestrzeni wieków.  Odbyły się one wraz z pokazem uzbrojenia rycerskiego. Uczniowie poznali kodeks rycerski, zasady walki, a także mogli zobaczyć  i dotknąć elementy zbroi rycerskiej, które zaprezentowali członkowie Bractwa Rycerskiego.

Tematem przewodnim wykładu, który poprowadził pan mgr Sławomir Pastuszka, był okres powstania i funkcjonowania Uzdrowiska Goczałkowickiego do 1922 roku.
Prelegent przedstawił życiorysy założycieli zdrojowiska i omówił historie poszczególnych budynków uzdrowiskowych. Wykład rozszerzony został o zagadnienie  kultury judaistycznej na ziemi pszczyńskiej.

W kolejnym wykładzie, który zaprezentował pan Jerzy Urbańczyk, uczniowie poznali losy funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej.

Z  kolei prof. Marian Małecki poprowadził wykład dotyczący okresu II wojny światowej na terenie Goczałkowic-Zdroju.  Tematem była działalność w ruchu oporu mieszkanki Goczałkowic, Gertrudy Świerczek.

Pokaz  3D Videomappingu, zaprezentowany w maju na hali sportowej, ukazał  możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w połączeniu z materiałem historycznym.

Wizyty uczniów w siedzibie Muzeum Regionalnego cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Podobała się wystawa zabawek. Szczególnych wrażeń dostarczyło zwiedzanie aresztu z okresu międzywojennego.

Zajęcia były ciekawe, umożliwiły bliższe poznanie naszej Małej Ojczyzny. Dzięki nim poznaliśmy ciekawych ludzi, którzy przybliżyli historię miejsc, w których codziennie przebywamy i  sylwetki bohaterów związanych z Goczałkowicami.

Szewczyk, Jeruzel, Maćkowski

Ł. Hanke