BOŻE NARODZENIE

Boże Narodzenie to na całym świecie czas pełen radości. Spotykamy się z bliskimi i obdarowujemy prezentami. Każdy naród obchodzi je nieco inaczej. Niektóre zwyczaje są zupełnie inne od naszych polskich.

W NIEMCZECH choinki są wyjątkowo okazałe i pięknie przystrojone. Zwyczaj ich ubierania narodził się właśnie w tym kraju około trzysta lat temu. Niemcy są też ojczyzną jednej z najbardziej znanych kolęd na świecie „ Cicha noc, święta noc”.

NA WĘGRZECH podobnie jak u nas, pod obrus wkłada się sianko. Na stole nie może zabraknąć ciasta z makiem, bo mak zapewnia rodzinie miłość.

WE WŁOSZECH w 1223 roku św. Franciszek zorganizował pierwsze jasełka Bożego Narodzenia. Wzięły w nich udział żywe zwierzęta. Obecnie najsłynniejsza szopka na świecie z figurkami naturalnej wielkości ustawiana jest co roku przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie.

Zbliżają się tak ulubione przez wszystkich Święta Bożego Narodzenia. Wigilia jest dla dzieci najpiękniejszym wieczorem w roku. Baśń urzeczywistnia się w parę godzin, w blasku kolorowych światełek choinki, pod którą kochające ręce położyły dla Was niespodzianki.

ZAPRASZAMY WAS, DROGIE DZIECI, DO OBEJRZENIA BAJKI „CICHA NOC: OPOWIEŚĆ O BOŻYM NARODZENIU” – zobacz