CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM…

MARCIN KOZIOŁ – PISARZ I PODRÓŻNIK – W SP1

Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną zorganizowała 19.12.2019 r. spotkanie autorskie z pisarzem i podróżnikiem panem Marcinem Koziołem.

Spotkanie, w formie warsztatu multimedialnego, zatytułowane „Wombat Maksymilian” poświęcone zostało trzyczęściowej serii interaktywnych książek podróżniczych nagrodzonej prestiżowym Magellanem 2016 roku dla najlepszego przewodnika dla dzieci. Wszędobylski wombat Maks odwiedza w kolejnych częściach serii najpierw niezwykłe i tajemnicze Królestwo Bhutanu w Himalajach, później pobliski Nepal, a na końcu wędruje przez Chiny.

Autor w niezwykle interesujący, często bardzo zabawny sposób prezentował zgromadzonym na widowni uczniom klas drugich, trzecich i czwartych ciekawostki z życia pochodzącego z Australii głównego bohatera swoich książek – wombata. Swoją opowieść pisarz uatrakcyjniał własnymi fotografiami i filmikami przywiezionymi z niezwykłych wypraw. Dzieci z wielkim entuzjazmem uczestniczyły w spotkaniu. Żywo reagowały, chętnie odpowiadały na pytania autora i same zadawały pisarzowi pytania. Niewątpliwie zostały przez autora zachęcone do lektury prezentowanych książek i  podróżowania po świecie za ich pośrednictwem  razem z tytułowym wombatem Maksymilianem.

Na zakończenie spotkania Marcin Kozioł zaprezentował uczniom również inne książki swojego autorstwa – lekturę szkolną „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuację zatytułowaną „Tajemnica przeklętej harfy”. Wspomniał też o napisanych razem z Bartkiem Jędrzejakiem książkach „Pogoda dla puchaczy” na cztery pory roku  oraz trzyczęściowej „Stajni pod tęczą” napisanej wspólnie z Katarzyną Dowbor.

Wszyscy zgromadzeni otrzymali pamiątkowe ulotki z wizerunkiem, autografem i adresem strony internetowej pisarza. Wśród uczestników nie brakowało też chętnych do zakupienia wybranych pozycji książkowych opatrzonych imienną dedykacją i własnoręcznym podpisem Marcina Kozioła.

Mamy nadzieję, że wielu młodych czytelników naszej szkoły dzięki wyjątkowemu gościowi odkryło bądź przypomniało sobie, że „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się” jak napisał kiedyś A. Puszkin i chętniej będzie sięgało w wolnym czasie po książki.

Elżbieta Beczała