Powitanie wiosny w naszej szkole

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi […]

Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis

Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty…

 

Tradycyjnie już 21 marca szkoła przygotowała dla swoich uczniów ciekawą ofertę zajęć promujących zdrowie, dając alternatywę, by tego dnia nie świętować dnia wagarowicza.

Dzień  21 marca  dla uczniów  edukacji wczesnoszkolnej przebiegał pod hasłem zdrowego odżywiania. Na dwóch pierwszych lekcjach dzieci w kolorowych opaskach na głowie wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowywały  zestawy żywieniowe.  Elementem przewodnim każdej zespołu  był owoc lub warzywo, które zostało wcześniej wylosowane przez klasę. Na lekcji trzeciej wystawiono kramy z żywnością na korytarzach szkolnych. Oceny prezentowanych stanowisk dokonały pani wicedyrektor szkoły Agnieszka Niwińska wraz z panią intendentką Barbarą Jasiek. Następnie każdy uczeń mógł spróbować tego, co przygotowali  koledzy i koleżanki. A było co, wybierać… Były świeże owoce i warzywa, soki, kanapki, różnego rodzaje sałatki i surówki, ciasta, koktajle, kisiele, ryż z jabłkami. Prezentowane stanowiska zachęcały do degustacji  poprzez pomysłowe nakrycia stołów i ciekawe aranżacje. Na lekcji czwartej odbył się konkurs wiedzy: ,,Wiem, co to zdrowie”. Każdą klasę reprezentowało 2 uczniów. Zawodnicy rozpoczęli od  wspólnej   piosenki ,,Jarzynowa gimnastyka ” a potem przystąpili do rozwiązywania zagadek. Następnie segregowali przygotowane produkty na te, które są zdrowe i niezdrowe dla każdego z nas. Później drużyny układały obrazki- puzzle przedstawiające owoce lub warzywa. Między kolejnymi zmaganiami mieliśmy okazję zobaczyć teatrzyk kukiełkowy ,,Na straganie” w wykonaniu klasy 2d. Kolejne pytania były z kategorii wiedzy ogólnej. Najwięcej emocji wzbudziły dwie konkurencje: jedzenie plastra cytryny i slalom z kubkiem wody na czas. Do konkurencji z cytryną zaproszono także kilka chętnych wychowawczyń. Emocji było co nie miara! Poziom zmagań był bardzo wyrównany, dlatego wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom. Ale to jeszcze nie był koniec zabawy związanej z powitaniem wiosny wśród naszych najmłodszych uczniów, bowiem integracja i zabawa trwały jeszcze kolejnego dnia.

W piątek na lekcji pierwszej każda klasa wykonywała wiosenne gaiki. Gałązki przyozdabiano kolorową bibułą, wstążkami, różnorodnymi kwiatami. Plastyczne zmagania były bardzo ciekawe, bo można było pracować samodzielnie lub z pomocą zaprzyjaźnionego kolegi lub koleżanki.  Na lekcji drugiej uczniowie klas drugich i trzecich pisali wspólny list żegnający zimę. Uczniowie klas pierwszych mieli za zdanie napisać rymowankę na powitanie wiosny. Wszyscy wyszliśmy na boisko szkolne w towarzystwie Pięknej Marzanny. Ustawiliśmy się w kręgu. Najpierw odczytano list, jaki zima przysłała do szkoły. Uczniowie bez wahania postanowili spełnić prośby Ogromnej Kukły. Delegacje klas włożyły Marzannę do małego basenu. Po odczytaniu listów przez klasy drugie i trzecią, Marzanna została wyciągnięta z wody i zawinięta w koc.

Klasa 2b i klasy pierwsze powitały bardzo serdecznie wiosnę. Wyraziły radość z jej przybycia i kolorów, jakie ze sobą przyniosła. Następnie wszystkie klasy w kolorowym orszaku przeszły wokół szkoły. A Marzanna, już trochę ogrzana wyruszyła do lasu na spotkanie z wiosną. Oba dni minęły ciekawie. Jesteśmy pełni nadziei, że wiosna rozgości się na dobre nie tylko w przyrodzie, ale i w naszych małych serduszkach!

Mottem powitania wiosny wśród klas starszych były słowa rzymskiego poety Juwenalisa W zdrowym ciele zdrowy duch”. Słowa te witały wszystkich w szkolnym korytarzu stylizowanym tego dnia na kolorowy stragan wypełniony sympatycznymi „świeżakami”.

Organizatorki wraz z wolontariuszami z najstarszych klas od rana przygotowywały smaczne przekąski wykonane z samych zdrowych produktów. Wśród dań serwowanych na szkolnym straganie można było zakosztować: soku marchwiowego, musu brzoskwiniowo-marchwiowego, koktajlu bananowego, warzywno-owocowego smoothie, jogurtów z płatkami zbożowymi, owsianymi czy musli oraz produktów kuchni molekularnej np. pomarańczowego groszku.

Oprócz degustacji zdrowych przekąsek uczniowie zadbali też o odpowiednią formę fizyczną. Wzięli udział w zajęciach sportowych przygotowanych specjalnie dla nich w hali sportowej przez nauczycieli wychowania fizycznego. Mogli pograć w ping-ponga, bule, kręgle, mogli porywalizować między sobą w biegach drużynowych.

Każda klasa wzięła też udział w zajęciach artystycznych, oczywiście tematycznie związanych ze zdrowiem i kulinariami. Uczniowie  wykonywali  własne fartuchy kucharskie, czapki kucharskie lub cały uniform szefa kuchni, a potem tworzyli dzieło z samych owoców i warzyw na specjalnej tacy. Na końcu pracę swoją mogli…zjeść!Jednak zanim prace zostały skonsumowane, sfotografowano je, a wystawę kulinarnych arcydzieł można podziwiać na szkolnym korytarzu. Warto też dodać, że żadne produkty przyniesione na nasze szkolne święto wiosny nie zostały zmarnowane.

Uczniowie klas IV, V i VI uczestniczyli także w spotkaniu z gościem – przedstawicielem firmy Danone. W krótkiej prelekcji mogliśmy się dowiedzieć, jak powstają jogurty i jaki zdrowy wpływ na nasze funkcjonowanie ma ich spożywanie. Na końcu był krótki quiz i rzecz jasna…. nagrody w postaci maskotek będących logo firmy. Cała szkoła otrzymała także owocowe jogurty do picia. Pan prowadzący spotkanie zaprosił nas również do jedynej firmy Danone w Polsce znajdującej się całkiem niedaleko, czyli w Bieruniu.

Dzień 21 marca, kojarzony szczególnie z wiosną jest uznany także jako Światowy Dzień Zespołu Downa, dlatego sekcja wolontariatu Samorządu Uczniowskiego włączyła się w akcję dnia kolorowej skarpetki nie do pary.

Na koniec dnia nastąpiło podsumowanie szkolnych obchodów pierwszego dnia wiosny. Wszyscy uczniowie w przygotowanych wcześniej fartuszkach, czapkach, uniformach spotkali się w hali i jury składające się z najstarszych uczniów wybrało najlepsze prace. Na koniec głos zabrała pani wicedyrektor Agnieszka Niwińska, która podziękowała organizatorom za przygotowanie tak ciekawych zajęć, a wszystkim uczniom za zaangażowanie się w powitanie wiosny w naszej szkole.

Organizatorzy także bardzo dziękują sponsorom, wolontariuszom i tym wszystkim, którzy  włączyli się w przygotowania dnia –  „W zdrowym ciele-zdrowy duch”.

Dzień 21 marca upłynął nam wszystkim na fantastycznej zabawie. Było: zdrowo, kolorowo, radośnie, wiosennie!

J. Furczyk i M. Major

Comments are closed.