„Szkoła dla Szkoły – Goczałkowice Filipinom”

Podsumowanie akcji

„W samym środku stolicy Filipin – Manili – mieści się niewielka szkoła, która nosi nazwę SMILE. Położona jest w dzielnicy pośród domów i straganów. Prowadzona jest przez polsko-filipińskie małżeństwo – Mely i Józefa, który jako misjonarz wyjechał z Polski 32 lata temu. Na Filipinach poznał Mely i…tak zaczyna się ich pełna miłości i przeciwieństw losu historia życia – którą miałam niebywałą możliwość poznać” – opowiada Olivia Ryłko – inicjatorka akcji charytatywnej dla dzieci ze szkoły na Filipinach przeprowadzonej w grudniu 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach.

Wyjazd na Filipiny uczennicy okazał się nie tylko pięknym wspomnieniem zupełnie innej kultury, nowych widoków, doświadczeń, smaków…, ale stał przede wszystkim okazją pokazania, jak wielkie mamy serca! Olivia od razu wiedziała, że chciałaby pomóc dzieciom mieszkającym na drugiej półkuli.Będąc przewodniczącą szkoły, zaproponowała samorządowi przeprowadzenie akcji charytatywnej dla uczniów ze szkoły „Smile”.  Pomysł od razu zyskał aprobatę i cała goczałkowicka społeczność włączyła się w pomaganie, bo przecież „jest ono dziecinnie proste”!

W dniu 6 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach- Zdroju miała miejsce zbiórka artykułów szkolnych dla uczniów z Filipin. Z inicjatywy Julii F. do zbiórki włączyła się również szkoła średnia im. Marii Skłodowskiej- Curie w Czechowicach-Dziedzicach. Po tygodniu trwania akcji udało nam się zebrać w Goczałkowicach–7kartonów, czyli około 300 kg! przyborów szkolnych: gier planszowych, zeszytów, mazaków, kredek, bloków i innych materiałów dydaktycznych. Potem przedstawiciele samorządu zapakowali nasze „szlachetne paczki” i zostały one wysłane  do szkoły SMILE na Filipinach. Na miejsce docelowe dotarły 8 stycznia – w dniu wolnym od zajęć dydaktycznych, dlatego cała społeczność szkolna uczestniczyła w oficjalnym otwarciu paczek z Polski.

Z pewnością 8 stycznia filipińska szkoła „Smile” rozpromieniała, „roześmiała się od ucha do ucha” i tego właśnie dnia na pewno była SMILE.

Bardzo szybko otrzymaliśmy też od naszych filipińskich przyjaciół podziękowania w postaci kolorowych kartek wraz ze zdjęciami.

Informacja Olivii o szkole „Smile”

Szkoła ”Smile”- składa się z kilku klas, w których uczy się około 200 uczniów. Mely i Józef  założyli szkołę z miłości i chęci do pomagania innym. W tej placówce kształcą się dzieci,  które nie pochodzą z bogatych domów, raczej z tych ubogich….

Nauczanie dzieli się na 3 grupy wiekowe:

• przedszkole obejmujące dzieci w wieku od 3-6/7 lat
  • szkołę podstawową – klasy 1-9
  • szkołę średnią – klasy 10-12.

Do szkoły prowadzonej przez filipińsko-polskie małżeństwo uczęszczają też dzieci wymagające szczególnej opieki. Najlepsi studenci  idą do szkół państwowych bądź na studia, a pozostali do pracy.

Będąc na Filipinach, miałam przyjemność odwiedzić placówkę „Smile”, poznać uczniów i nauczycieli.Najbardziej zaskoczyła mnie wiadomość, że dzieci i młodzież z Filipin uczą się … języka polskiego!!! Poznają polski alfabet, ortografię i uczą się konwersacji w naszym języku.  Co więcej, potrafią wymienić polskich artystów i wydarzenia, które miały miejsce w Polsce oraz znają i tańczą nasze narodowe tańce np. krakowiaka. Wzruszyłam się również ogromnie, kiedy zaśpiewali dla mnie hymn narodowy.

Poza językiem polskim uczą się języka angielskiego i filipińskiego w lokalnych dialektach

PS

Społeczność szkolna dziękuje Państwu Ryłko za poniesione koszty związane z wysyłką zebranych produktów.

Redakcja:

O. Ryłko