Wizyta w Muzeum Regionalnym

Nasza szkoła nawiązała współpracę z Muzeum Regionalnym w Goczałkowicach –Zdroju. Głównym celem tej współpracy jest projekt służący  integracji społecznej na obszarze Goczałkowic – Zdroju z wykorzystaniem zasobów historycznych .

Organizatorem cyklu wykładów, prezentacji jest Muzeum Regionalne Goczałkowic Zdroju prowadzone przez historyków i pasjonatów lokalnej historii zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Goczałkowic Zdroju. Wykłady i prezentacje podzielone są na moduły obejmujące historie Goczałkowic od czasów najdawniejszych: Początki miejscowości wiek XIV; Czasy Pruskie; Powstanie Uzdrowiska; XX lecie międzywojenne; II wojna Światowa; Powojenne półwiecze.

Zajęcia ,wykłady poprowadzą prof. Marian Małecki – tematyka II wojna Światowa,

Stanisław Pastuszka -Uzdrowisko Goczałkowickie – założyciele.

Grzegorz Maćkowski – dzieje najdawniejsze, okres pruski ,prezentacja eksponatów zgromadzonych w muzeum umiejscowienie ich w historii naszej miejscowości,

Jerzy Urbańczyk -Powstania Śląskie, Policja Województwa Górnośląskiego w XX leciu międzywojennym ,prezentacja pamiątek.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu LGD Ziemia Pszczyńska „Europejski Fundusz na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestycja w obszary wiejskie”

14 grudnia odbyły się pierwsze zajęcia  o tematyce historycznej, w której wzięli udział uczniowie klasy V d i V b. Zajęcia, w których brali udział nasi uczniowie poruszały tematykę

związaną z początkiem osadnictwa na Ziemi Goczałkowickiej połączone z prezentacją najstarszych artefaktów zgromadzonych w Muzeum Regionalnym Goczałkowic Zdroju. Dodatkową atrakcją dla uczestników zajęć były pokazy rycerskie połączone z wykładem dotyczącym średniowiecznego rycerstwa ziemi pszczyńskiej – prezentacja ubioru, zbroi, uzbrojenia, a także kultury i tradycji rycerskiej. Była to bardzo interesująca lekcja historii i dlatego już czekamy na kolejne spotkanie z historią naszego regionu i nie tylko.

Agnieszka Jeruzel