Kraków – miasto królów

Wycieczka uczniów klas 6a, 6b i 6d (16 maja 2023 r.)

Podróż po dawnej stolicy Polski rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Do Skarbca i Zbrojowni weszliśmy z arkadowego dziedzińca. Zatrzymaliśmy się w Katedrze Wawelskiej- miejscu koronacji władców Polski, gdzie zobaczyliśmy również krypty grobowe. Weszliśmy również na Wieżę Zygmuntowską, by móc dotknąć serca Dzwonu (co, jak głosi legenda, ma pomóc spełnić marzenie). Następnie, idąc Drogą Królewską, podziwialiśmy Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, Pałac Biskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim” i Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dotarliśmy na Rynek Główny, gdzie przechodząc obok pomnika Adama Mickiewicza, weszliśmy do Sukiennic. Tu, wśród bogactwa kramów, mogliśmy kupić pamiątki.

Kolejnym punktem wycieczki była Bazylika Mariacka, w której urzekło nas jej wnętrze, a szczególnie ołtarz wykonany przez Wita Stwosza.

Po wszystkich zabytkach oprowadzali nas przewodnicy, którzy między fakty historyczne wplatali elementy legend krakowskich, związane z niektórymi obiektami. Chętnie odpowiadali też  na nasze dociekliwe pytania.

Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w Najmniejszej na Świecie Fabryce Cukierków „Ciuciu Cukier Artist” na ul. Grodzkiej. Tam wzięliśmy udział w lekcji „Jak to jest zrobione, czyli skąd się biorą cukierki?”, na koniec której, każdy z uczestników otrzymał słodki upominek.

Wycieczka dostarczyła nam wielu emocji i niezapomnianych wrażeń. Długo będziemy wspominać historyczne serce Polski- magiczny Kraków.

Uczniowie i Opiekunowie