WODA

Wodo nasza wodo bystra

Gdzie się rodzisz skąd wypływasz

Krystaliczna słodka czysta

Jakie w sobie skarby skrywasz.

Z głębi ziemi źródłem tryśniesz

I popłyniesz jak żaglówka

W słońcu okiem srebrnym błyśniesz

Tak się zacznie twa wędrówka.

Spragnionemu dasz się kochać

A z brudnego zmyjesz trudy

Dasz powody żeby szlochać

Na ugorze zmiękczysz grudy.

Wodo nasza wodo zdrowa

Tyś motywem na obrazy

Ciebie nigdzie się nie schowa

Jesteś życiem dla oazy .

Białe złoto skarb natury

Choć cię dużo to za mało

Napój lasy napój góry

Żeby cię nie brakowało.

/Lech Kamiński/

 

Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janerio w Brazylii. Święto przypada 22 marca a jego znakiem rozpoznawczym jest koliber. Co roku obchodzone jest pod innym hasłem. Tegoroczne motto to: Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie.

Nauczycielki naszej szkoły – pani Jolanta Sobkowiak i pani Jolanta Bienioszek – zainspirowane szkoleniem Zimowa Szkoła Eksperymentu postanowiły uczcić ten dzień w murach naszej szkoły. Celem akcji była edukacja uczniów na temat roli wody w życiu człowieka. Organizatorom zależało, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, że dostęp do czystej wody to prawo każdego człowieka.

Obchody święta trwały kilka dni. W poniedziałek –  21 marca –  na godzinie wychowawczej uczniowie poznali tegoroczne hasło oraz wysłuchali treści opowiadania, które wyjaśniało dlaczego symbolem akcji został koliber. Zadaniem wszystkich klas było wykonanie plakatu zawierającego hasło promujące ŚDW. Ukończone dzieła zostały wywieszone na drzwiach sal lekcyjnych. Ponadto przedstawiciele klas 4 – 8 wzięli udział w kolorowaniu obrazków związanych z wodą oraz tworzeniu dwóch gazetek, które zostały wyeksponowane na terenie szkoły. Bardzo pomocne okazały się materiały i współpraca w tym zakresie z Polską Akcją Humanitarną, organizatorem akcji Światowy Dzień Wody z PAH.

Natomiast we wtorek – 22 marca – uczniowie ubrani na niebiesko rozmawiali na tematy związane z wodą. Podczas dyskusji zostały poruszone takie zagadnienia, jak  wirtualna woda czy ślad wody. Głównym celem narad było ustalenie w jaki sposób możemy oszczędzać wodę. Młodzi ludzie uświadomili sobie, że są współodpowiedzialni za jakość i ilość wody, którą spożywamy. Tego dnia uczniowie wzięli udział w quizie z wiedzy na temat Światowego Dnia Wody. Mieli także okazję do wykonania zdjęcia na tle symbolu akcji. Ogromną atrakcją okazała się możliwość wykonania wodnego tatuażu z kolibrem.

Więcej w fotorelacji poniżej…

BROSZURY WYKONANE PRZEZ UCZNIÓW KLAS 4-8


WSPÓLNE TWORZENIE GAZETEK:
-„Ile wody jest w twoim pokoju?”
-„Co dla ludzi oznacza brak dostępu do czystej wody”


Przerwy z „koliberkiem”- wykonywanie tatuaży


NAGRODZENI ZA NAJLEPSZY WYNIK W QUIZIE „ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2023”

Comments are closed.