CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM… O SZKOLE NA WESOŁO W SP 1

„To jest miejsce dla odkrywców,

którzy świata są ciekawi,

którzy wciąż chcą wiedzieć więcej,

bo to cieszy ich i bawi.”

Słowami wiersza o szkole nazwanej przez autorkę Małgorzatę Strzałkowską „planetą odkrywców” uczniowie klasy II b rozpoczęli coroczne spotkanie z literaturą dziecięcą organizowane w Szkole Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach- Zdroju w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem tematem przewodnim spotkania z książką była szkoła.

Następnie zgromadzeni na widowni usłyszeli fragment książki „Mikołajek” zatytułowany „Najmilsza pamiątka” czytany z podziałem na role przez uczniów klasy VIII b. Zabawna historia o próbie ustawienia klasy do zdjęcia podjęta przez panią nauczycielkę i fotografa, a zakończona niepowodzeniem z powodu niesfornych zachowań Mikołajka i jego szkolnych kolegów, z pewnością zachęciła młodych słuchaczy do zapoznania się z innymi przygodami Mikołajkowej paczki opisanymi w literackiej serii autorstwa  René Gościnnego, zilustrowanej przez Jean- Jacques’a Sempégo. Z kolei w wyrecytowanym dialogu „Tornister pełen uśmiechów” Wandy Chotomskiej, drugoklasiści zasygnalizowali zebranym na sali dzieciom klas I-III, że każdy uczeń oprócz przyborów szkolnych powinien pamiętać o „zabraniu” do szkoły uśmiechu. Później w tornistrze szkolnym zrobiła się „wielka awantura…” Ósmoklasiści wcielając się w postacie szkolnych przyborów: pióra, kałamarza, ołówka, linijki, gumy, cyrkla, temperówki i zeszytu  w dowcipny sposób spierali się o to, kto z nich jest najważniejszy. Na szczęście spór zakończył się szybkim porozumieniem. W tornistrze nastąpiła zgoda i wszyscy jego „mieszkańcy” przyznali, że w jedności jest wielka siła. Wreszcie wybrzmiała finałowa piosenka „Podajmy sobie ręce” żywiołowo wykonana przez połączone siły młodszych i starszych uczniów, a jej słowa przypomniały raz jeszcze, że razem łatwiej przezwyciężać trudności i rozwiewać wszelkie troski.

Podsumowując spotkanie i dziękując wszystkim za promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, pani dyrektor Beata Smolarek podkreśliła, że warto zaprzyjaźnić się z książkami, bo „Książki to najlepsi nasi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele”. O wielkiej roli książek w życiu każdego z nas powiedziała także pani Zofia Szołdra- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej w Goczałkowicach- Zdroju, zapraszając jednocześnie dzieci naszej szkoły do odwiedzenia gminnej biblioteki.

Po spotkaniu dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki z rysunkami przyborów szkolnych- bohaterów obejrzanego przedstawienia, a później mogły udać się do biblioteki szkolnej, by zobaczyć wystawkę książek z cyklu „Mikołajek” i wypożyczyć wybraną pozycję do samodzielnego przeczytania.

Życzymy młodym czytelnikom, aby miło i wesoło spędzali czas zarówno w szkole, jak i czytając interesujące książki  w wolnych chwilach.

EB