NOWY ROK

Jeszcze mamy wszyscy w pamięci sylwestrowy wieczór, kiedy hucznie żegnaliśmy stary rok 2021 i witaliśmy nowy 2022.

Jest taki miły zwyczaj, że na Nowy Rok wszyscy wszystkim składają życzenia.

My składamy wszystkim uczniom najlepsze noworoczne życzenia na literę „w”:

• wspaniałych kolegów i przyjaciół
  • wyśmienitych zabaw
  • wycieczek nie tylko w czasie wakacji
  • wesołych dni przez cały rok!

Stare polskie przysłowie mówi: „Nowy rok nastaje, każdemu ochoty dodaje.”

To taki czas, kiedy zastanawiamy się, co przyniesie Nowy Rok, co my sami możemy w tym Nowym Roku zmienić na lepsze. Może ktoś z Was będzie chodził częściej na spacery, wykonywał więcej ćwiczeń gimnastycznych, albo więcej czytał. Może ktoś zamierza nauczyć się jeździć na nartach, grać na instrumencie, albo więcej pomagać rodzicom w domowych obowiązkach… Pomyślcie… Noworoczne postanowienia warto też zapisać. Forma zapisu może być tradycyjna- słowna. Możecie też użyć specjalnego kodu szyfrowego albo tajnego pisma obrazkowego. Wasza wyobraźnia jest przecież nieograniczona!!!

Zapraszamy Was do obejrzenia „Bajki o Nowym Roku”:

zobacz

Posłuchajcie także bajki L. Krzemienieckiej „O Nowym Roku i Młynarzu Sylwestrze”: zobacz

Piękna podróż”

Proszę wsiadać!

Pojazd czeka.

Podróż piękna

i daleka.

Dokąd? Czy za oceany?

Na pustynię? W lasów mrok?

Nie. Ruszamy w kraj nieznany,

który zwie się- Nowy Rok!

Biała zima jedzie z nami,

w drodze wiosnę przywitamy,

potem lata piękny czas.

Dni nie będą nam się dłużyć-

podróż piękna. W tej podróży

tysiąc przygód czeka nas!

H. Bechlerowa

Zachęcamy do twórczości plastycznej na temat pór roku, poszukajcie czegoś dla Was atrakcyjnego:

Rok to cztery pory i dwanaście miesięcy.

Czy wiesz, skąd wzięły się nazwy miesięcy?

Tak etymolodzy- naukowcy badający pochodzenie wyrazów- tłumaczą nazwy miesięcy:

Styczeń jest styczniem, bo styka się z ostatnim miesiącem poprzedniego roku.

– Drugi miesiąc roku przeważnie jest bardzo zimny. Nasi przodkowie nazwali go lutym, bo w ich języku „luty” znaczyło tyle samo, co „niezwykle mroźny, zimny”.

– Nazwę „marzec” odziedziczyliśmy po starożytnych Rzymianach. W ich języku- łacinie- „martius” oznaczał ”miesiąc Marsa”, czyli ten, w którym ta planeta świeci najjaśniej.

– Z kwietniem etymolodzy nie mają problemów. Nasi przodkowie nazwali go tak, widząc, że w tym miesiącu kwitnie wokół nich mnóstwo kwiatów.

Maj to czas radości całej przyrody. Starożytni Rzymianie też to kiedyś zauważyli, a „pełen radości, miły” to po łacinie „maius”.

Czerwiec to taki robak, z którego kilkaset lat temu robiło się czerwony barwnik do farbowania płótna. Czerwce na farbę zbierało się właśnie… w czerwcu. Nazwa tego miesiąca mogła też wziąć się stąd, że wylęgają się wtedy czerwie, czyli potomstwo pszczół.

Lipiec to oczywiście „czas kwitnienia lip”.

– W sierpniu zbiera się zboże, które dawniej ścinano sierpami.

– We wrześniu zakwitają piękne liliowe wrzosy.

– Kiedyś, gdy większość ubrań tkało się z lnu, wielu ludzi zajmowało się przerabianiem tej rośliny na płótno. Podczas tej przeróbki powstawały odpady- tak zwane paździerze. Tych paździerzy było wszędzie pełno, więc nic dziwnego, że miesiąc, w którym się pojawiały, nazwano październikiem.

– A listopad? Wystarczy w tym słowie zamienić „s” na „ś”, a „t” na „ci”- i wszystko stanie się jasne.

Grudzień to miesiąc, w którym po raz pierwszy porządnie zamarza ziemia. A w języku naszych przodków, Prasłowian, zamarznięta ziemia to „gruda”.

Sprawdź poniżej swoją wiedzę o porach roku i miesiącach:

Miłej zabawy!!!!!