Uwaga! DEPRESJA

Depresja jest poważną CHOROBĄ, która znacząco obniża jakość życia we wszystkich jego sferach, Według Światowej Organizacji Zdrowia jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie.

Czy depresja to problem „tylko dorosłych? NIE…. ten problem dotyczy również dzieci oraz młodzieży.

Obecna sytuacja pandemiczna jest niekorzystna dla naszego zdrowia fizycznego ale również psychicznego; dzieci i młodzież mierzą się z rzeczywistością, której często nie rozumieją i nie akceptują. Mierzą się ze stresem wywołanym problemami rodziców, rosnącymi oczekiwaniami co do wyników w nauce i presją społeczną by osiągnąć sukces, mierzą się z izolacją, często z samotnością. Ale depresja niekoniecznie musi być związana z trudnym doświadczeniem życiowym, czasem pojawia się mimo braku wyraźnej przyczyny.

Rodzicu, nauczycielu, wychowawco – bądź czujny, obserwuj dziecko. Działaj, reaguj!

Na co zwrócić uwagę?

• Utrzymujący się obniżony nastrój,

• Utrata zainteresowań,

• Mniejsza energia i większa męczliwość,

• Poczucie winy i brak wiary w siebie,

• Zaburzenia snu i łaknienia,

• Trudności w koncentracji,

• Kłopoty z pamięcią,

• Bezradność i pesymizm,

• Drażliwość, chwiejność nastrojów

• Myśli samobójcze, samookaleczenia….

Jak okazać wsparcie?

Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że ktoś z Twojego otoczenia może chorować na depresję nie wahaj się – Twoje wsparcie jest bardzo cenne.

Czego nie mówić osobie chorej na depresję?

• Weź się w garść

• Nie przesadzaj

• Przecież nie masz żądnych problemów

• Co jest z Tobą nie tak?

• Nie smuć się

Co warto mówić osobie chorującej na depresję?

• Jestem przy Tobie

• Jak mogę Ci pomóc

• Jesteś dla mnie ważny/ważna

• Nie jesteś sam/sama

Samo Twoje wsparcie – choć cenne – jest niewystarczające, koniecznie zapewnij osobie chorej dostęp do pomocy terapeutycznej. Depresja to choroba, psychiatra to lekarz – zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne.

Jeśli sam/sama czujesz, że przestajesz sobie radzić ze swoimi emocjami, myślami – daj sobie pomóc. Porozmawiaj ze swoimi bliskimi, opowiedz im co czujesz. Możesz zwrócić się do wychowawcy, psychologa, pedagoga szkolnego z prośbą o wsparcie. Skorzystaj z telefonu zaufania:

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Koniecznie zapoznaj się z grafikami z informacjami na temat tego gdzie szukać pomocy i wsparcia.

Nastoletnia depresja-poradnik dla rodziców – czytaj

Nastoletnia depresja-poradnik dla młodzieży – czytaj

Nastoletnia depresja-poradnik dla nauczycieli – czytaj

Telefony pomocowe – czytaj