W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju i Muzeum Regionalne w Goczałkowicach – Zdroju podjęły współpracę w zakresie realizacji projektu „Społeczność siłą rozwoju – integracja społeczna na obszarze Goczałkowic-Zdroju z wykorzystaniem zasobów historycznych”.
Organizatorem projektu, prowadzonego przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, jest Stowarzyszenie Przyjaciół Goczałkowic-Zdroju, prowadzące Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju.
Celem projektu, realizowanego w obszarze Lokalnej Strategii Rozwoju, było przeprowadzenie cyklu warsztatów i wykładów historycznych związanych z historią Goczałkowic-Zdroju, dla zwiększenia stopnia integracji i aktywizacji mieszkańców gminy Goczałkowice-Zdrój.
Warsztaty składały się z 6 modułów:
– dzieje najdawniejsze,
– czasy pruskie,
– okres XX- lecia międzywojennego,
– II wojna światowa,
– powojenne półwiecze,
– 3D Videomapping .
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wykładach i warsztatach, które poprowadzili m. in. dr hab. Marian Małecki, mgr Grzegorz Maćkowski, mgr Sławomir Pastuszka, pan Jerzy Urbańczyk.
Z dużym zainteresowaniem spotkały się zajęcia, poprowadzone przez mgr Grzegorza Maćkowskiego, które dotyczyły historii Goczałkowic-Zdroju na przestrzeni wieków. Odbyły się one wraz z pokazem uzbrojenia rycerskiego. Uczniowie poznali kodeks rycerski, zasady walki, a także mogli zobaczyć i dotknąć elementy zbroi rycerskiej, które zaprezentowali członkowie Bractwa Rycerskiego.
Tematem przewodnim wykładu, który poprowadził pan mgr Sławomir Pastuszka, był okres powstania i funkcjonowania Uzdrowiska Goczałkowickiego do 1922 roku.
Prelegent przedstawił życiorysy założycieli zdrojowiska i omówił historie poszczególnych budynków uzdrowiskowych. Wykład rozszerzony został o zagadnienie kultury judaistycznej na ziemi pszczyńskiej.
W kolejnym wykładzie, który zaprezentował pan Jerzy Urbańczyk, uczniowie poznali losy funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej.
Z kolei prof. Marian Małecki poprowadził wykład dotyczący okresu II wojny światowej na terenie Goczałkowic-Zdroju. Tematem była działalność w ruchu oporu mieszkanki Goczałkowic, Gertrudy Świerczek.
Pokaz 3D Videomappingu, zaprezentowany w maju na hali sportowej, ukazał możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w połączeniu z materiałem historycznym.
Wizyty uczniów w siedzibie Muzeum Regionalnego cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Podobała się wystawa zabawek. Szczególnych wrażeń dostarczyło zwiedzanie aresztu z okresu międzywojennego.
Zajęcia były ciekawe, umożliwiły bliższe poznanie naszej Małej Ojczyzny. Dzięki nim poznaliśmy ciekawych ludzi, którzy przybliżyli historię miejsc, w których codziennie przebywamy i sylwetki bohaterów związanych z Goczałkowicami.
Szewczyk, Jeruzel, Maćkowski
Ł. Hanke