Dzień matematyki

13 marca br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju obchodziliśmy już po raz drugi Ogólnopolski Dzień  Matematyki.  Zespół nauczycieli matematyki przygotował z tej okazji cały wachlarz atrakcji, aby pokazać, że matematyka to nie tylko liczby, wzory, trudne zadania,  ale również doskonała zabawa.

I tak – podczas przerw – uczniowie mogli ćwiczyć swoje umiejętności w origami,  tangramach, zagadkach logicznych, grach matematycznych oraz sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując zadanie wylosowane z tzw. ,,koszyka zadań”.

Bardzo zainteresowała wszystkich niesamowita kolekcja różnych kostek Rubika. Uczeń klasy 7b- Mikołaj Żmij zaprezentował swoje prywatne zbiory, które liczą aż 25 ciekawych i nietypowych kostek oraz profesjonalne urządzenie, które mierzy czas układania kostki. Rekord życiowy Mikołaja to 22 sekundy.

Obchodom towarzyszyły również dwie wystawy. Pierwsza- w ramach projektu matematyczno – informatycznego ,,Cyfra to też bryła”, druga- to fotografie konkursowe Olivii Ryłko, uczennicy kl.3 Gimnazjum, uczestniczki tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu „Matematyka w Obiektywie”.

Jedną z ważniejszych  atrakcji tego dnia był konkurs na zapamiętanie największej ilości cyfr po przecinku liczby Pi, w którym niekwestionowane zwycięstwo odniosły Natalia Nikiel z kl. 6b (126 zapamiętanych cyfr rozwinięcia w kategorii klas IV-VI) i Aleksandra Jakubiec z kl. 8a (100 zapamiętanych cyfr rozwinięcia w kategorii klas VII- IIIGim).

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się drużynowy turniej matematyczny, zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Doskonalenia i Rozwoju „4improve”. Hasło przewodnie tegorocznego turnieju brzmiało „Matematyka dzika”, a pytania  nawiązywały (luźno) do dzikiej przyrody w Polsce. Rozgrywki składały się z kilkunastu pytań z zakresu matematyki i został przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas IV-VI najlepszą okazała się drużyna w składzie: Tomasz Zawierucha (4a), Mateusz Kotas (5c), Filip Bolek (6a), natomiast w kategorii klas VII-IIIG drużyna w składzie: Martyna Przemyk (7a), Justyna Dzida  (8c) oraz Bogdan Zawierucha (3aG). Wszyscy uczniowie biorący udział w turnieju zostali nagrodzeni, a zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyła im Pani Dyrektor Beata Smolarek.

W tym dniu nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Panie przygotowały mnóstwo zabaw i gier matematycznych, w których uczniowie mogli wziąć udział podczas zajęć. Zorganizowano również konkurs na najciekawszy plakat matematyczny- I miejsce zajęła kl. 1 a, a wyróżnienie otrzymały klasy 1 b i 2 b.

Uczniom podobały się wszystkie formy zajęć, w których mogli aktywnie uczestniczyć. Bardzo chętnie brali udział we wszystkich przygotowanych atrakcjach matematycznych.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę!