Wycieczka do Pszczyny

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 20 października br. grupa uczniów klasy 5 d wraz z p. Aleksandrą Bartosik-Rajwą oraz wychowawcą p. Agnieszką Jeruzel zwiedzili wystawę zorganizowaną w Stajniach Książęcych w Pszczynie pod hasłem „Orzeł czarny, orzeł biały”. Ziemia pszczyńska 1914-1922 w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Orzeł czarny to orzeł cesarstwa pruskiego, orzeł biały – godło Polski. 1914 – 1922 to osiem lat ważnych dla Górnego Śląska.

Wystawa porusza ważne dla Polaków, a szczególnie dla mieszkańców ziemi pszczyńskiej, bo rozgrywające się właśnie na tym terenie wydarzenia towarzyszące I wojnie światowej oraz walce i zdobyciu przez Polskę niepodległości. Wystawa ma trzy warstwy. Pierwsza to warstwa wizualna (przedmioty związane z tym okresem, jak np. autentyczna urna plebiscytowa, mundur cesarza Wilhelma II czy wizytówka Wojciecha Korfantego). Warstwa druga to cytaty z pamiętników, listów, wspomnień. Warstwę trzecią stanowią dokumenty z archiwów . Poznajemy dzięki tym eksponatom nowe fakty związane z tymi ośmioma latami na ziemi pszczyńskiej. Dowiadujemy się m.in. co się działo w zamku w pierwszym roku wojny, zanim zaczęła tu działać kwatera główna cesarza Wilhelma II.

Oprócz wystawy związanej z odrodzeniem się naszej ojczyzny, uczniowie podczas tej edukacyjnej wycieczki zwiedzili Muzeum Prasy Śląskiej noszącej imię Wojciecha Korfantego ,,największego Ślązaka XX wieku”, dyktatora III Powstania Śląskiego i redaktora gazety „Polonia”. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się, towarzyszące ekspozycji czasopism liczne maszyny drukarskie i urządzenia introligatorskie, które uczniowie mieli okazję osobiście sprawdzić drukując min. herb miasta Pszczyny.