Wycieczka do Krakowa

W dniu 10 listopada 2018 roku (sobota), wczesnym rankiem, uczniowie naszej Szkoły, aby uczcić stulecie Niepodległości, wyjechali na wycieczkę do Krakowa – Miasta Królewskiego.

Zwiedzanie rozpoczęli od Placu Matejki, gdzie poznali historię miasta i sylwetkę króla Władysława Jagiełły.

Na krótko zatrzymali się przy Barbakanie i pomniku malarza Jana Matejki, którego twórczość skupiała się wokół historii Polski i jej walki o niepodległość. Kolejnym przystankiem była Brama Floriańska i jej rola dla obronności miasta.

Następnie udali się na Rynek i plac kościelny Kościoła Mariackiego, którego wnętrza zwiedzanie było niemożliwe ze względu na uroczystości.

Zwiedzili Muzeum Narodowe – Galerię Sztuki, gdzie bliżej przyjrzeli się twórczości Jana Matejki i problematyce związanej z Niepodległością Polski.Krótki spacer po Starówce w okolicach Sukiennic ubogacony był możliwością wejścia na dziedziniec najstarszej uczelni Collegium Maius.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w fabryce cukierków. Tam dowiedzieli się jak robi się cukierki w najmniejszej w Polsce fabryce cukierków „Manufaktura”.

Po obiedzie pożegnali się z przewodnikiem miejskim i udali się na Wzgórze Wawelskie, gdzie mieli możliwość zwiedzania Komnat Królewskich i wystawy Wawel Zaginiony.

Niestety nie udało się zwiedzić Katedry ze względu na ograniczenia czasowe.

Pogoda w Królewskim Mieście jakby czekała na wycieczkowiczów i zwiedzających, przez cały dzień dopisywała nam ładna aura.

Wieczorem, bogatsi o nowe informacje, wrócili do Goczałkowic.

Renata Gryzełko