„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam (…)” Uczniowie klas 7 i 8 po raz kolejny wzięli udział w zajęciach edukacyjnych metodą „wyjścia z ławki”. 19 września br. ósmoklasiści uczestniczyli w wykładach z pokazami eksperymentów z cyklu „Nauka wokół nas” na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ w Chorzowie. Zajęcia składały się z trzech modułów tematycznych: „Inżynier materiałowy na tropie kryminalnych zagadek”, „Ciastko – produkt reakcji chemicznej” oraz „Co słychać?”.
W trakcie wykładów uczniowie mogli zapoznać się od strony chemicznej, fizycznej i materiałowej z działaniem materiałów używanych w prawdziwych śledztwach. Podczas prelekcji z chemii „Ciastko – produkt reakcji chemicznej” – przepis na tytułowe ciastko przeanalizowano pod kątem chemicznym, omówiono każdy składnik oraz zilustrowano całość doświadczeniem chemicznym, na finał pozostawiając syntezę ciastka w polu mikrofalowym. Ostatni wykład z fizyki obfitował w szereg eksperymentów wprowadzających uczestników w świat dźwięków m.in. wytwarzano dźwięki wysokie i niskie, ciche i głośne, hałas. Zastanawiano się, czy wszystkie dźwięki można usłyszeć i czy dźwięk da się zobaczyć. Na koniec stworzona wspólnie z uczniami orkiestra zagrała na nietypowych instrumentach. Całości dopełniła wizualizacja dźwięków za pomocą rury Rubensa.
Tydzień później, tj. 26 września br. uczniowie klas 7 wzięli po raz kolejny udział w wykładach „Biorobotyka i Biostrefa” organizowanych w ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego 2022 przez Uniwersytet Otwarty UŚ.
Podczas wykładu „Bioelektryczność” w Katowicach uczniowie mogli zgłębić tajemnice prądu i przekonać się jak ważną funkcję pełni on w organizmach zwierząt oraz naszym własnym, to m.in. dzięki niemu kurczą się mięśnie, a zmysły pozwalają postrzegać otaczający świat. Drugi z wykładów „Prawdziwa magia zaczyna się po zmroku – luminescencja otaczającego nas świata” był okazją do poznania tajników magii światła, którą stosują żywe organizmy (i nie tylko), aby świecić w ciemności.
Uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych na Uniwersytecie Śląskim to nie tylko możliwość udziału w projekcie popularyzującym naukę, ale przede wszystkim stosowanie na co dzień znanej zasady Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.
Dane teleadresowe:
Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Powstańców Śląskich 3
43 – 230 Goczałkowice Zdrój
woj. śląskie
Tel: 32-212-71-89
- sekretariat
Tel./Fax: 32-210–72–12
- gabinety specjalistyczne
E-mail: szkola@sp1goczalkowice.plNasza skrzynka e-mail jest bezpośrednio obsługiwana przez Dyrektora jednostki
Inspektor Ochrony Danych
Marcin Gruszka
E-mail: iod24@data.pl
Tel. 785465194
WAŻNE
• Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Pszczynie
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
502 644 363
codziennie w godzinach od 8.00 do 16.00
można uzyskać pomoc psychologiczną
w sytuacjach kryzysowych.Ważne numery telefonów pomocy i wsparcia psychologicznego dla dzieci i rodziców:
-116 111 - całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji
Dajemy Dzieciom Siłę
-800 70 22 22 - całodobowy telefon dla osób w kryzysie psychicznym
-116 123 - telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa
Psychologicznego
-22 484 88 01- antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA
-22 484 88 04- telefon zaufania młodych fundacji ITAKA
-800 12 12 12- dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Ośrodek Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu pracuje także podczas wakacji i realizuje projekt ”Terapeutyczny Oddział Dzienny II (TOD)”. Szczegóły można znaleźć w linku poniżej.