GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!

W piątek 8 kwietnia w naszej szkole mogliśmy zobaczyć wystawę plakatów poświęconą historii stanu wojennego w Polsce. Na 14 plakatach, jak na kartach historii oglądaliśmy zdjęcia przedstawiające najważniejsze i najbardziej symboliczne momenty okresu stanu wojennego trwającego aż 586 dni tj. od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. Wśród tych najbardziej zapamiętanych przez młodzież informacji było m.in. wprowadzenie godziny policyjnej, obraz żołnierzy, milicji i czołgów na ulicach polskich miast czy pacyfikacja kopalni „Wujek” w Katowicach – będąca najkrwawszym wydarzeniem stanu wojennego.

Wystawa kończy nasz udział w projekcie edukacyjno-historycznym zorganizowanym przez Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Celem projektu było przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40-rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego oraz przybliżenie wszystkim uczniom tego szczególnego okresu w historii naszej ojczyzny.

A.  Jeruzel