Co nam przyniesie Grudzień ?

Obdarzy nas pierwszym śniegiem, sankami, Barbórką, Mikołajem, choinką i wielką radością. A ponieważ wszyscy mamy już dosyć późnojesiennej szarugi i deszczu, zimnego wiatru i błota, ciemnych dni, listopadowego mroku i chłodu, dlatego wszyscy zawołajmy :

„ Przychodź zimo nie zwlekaj!

Każdy Ciebie już czeka…”

Grudzień rozpoczynamy adwentem, jest to magiczny czas w którym przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia.

Jednym z ważnych świąt rozpoczynających miesiąc grudzień jest DZIEŃ GÓRNIKA, zwany także BARBÓRKĄ

Każdego roku 4 grudnia obchodzimy górnicze święto. W tym dniu myśli nasze kierujemy przede wszystkim do tych, którzy pracują głęboko pod ziemią – do górników. Dzień po dniu ciężko pracują, aby nam pomóc. Wydobywają bryły czarnego złota, aby inni mogli zrobić z nich właściwy użytek i abyśmy wszyscy mogli korzystać z produktów węgla.

Barwami górniczymi od dawna były zieleń i czerń. Zieleń wyrażała tęsknotę za zielonymi łąkami i lasami na powierzchni, a czerń odnosiła się do mroków świata podziemnego w jakim pracowano. Na uroczystości związane z Barbórką górnicy wkładają mundury galowe. Tworzą je kurtka, spodnie oraz wysoka czapka z pióropuszem. Kolor pióropusza oznacza zajmowane stanowisko: zielony pióropusz zdobi czapkę dyrektora kopalni, biały- inżynierów i techników, czarny- zwykłych górników, a czerwony- członków orkiestry górniczej.

Spróbujcie samodzielnie wykonać jedną z czapek górniczych:

Drugim bardzo ważnym i wyczekiwanym świętem jest Mikołaj

Święty Mikołaj – Biskup, który pomagał ubogim

Mikołaj, nazywany biskupem Miry urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat biskup był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, co było o tyle łatwiejsze, że jego rodzice byli bardzo zamożnymi ludźmi.

Pewnego dnia Mikołaj dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w biedę. Wychowywał on trzy córki, które z braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Biskup Miry wrzucił im przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło je przed biedą. Gdy został biskupem zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz. Mikołaj uratował przed śmiercią trzech drobnych złodziejaszków upraszając w Konstantynopolu cesarza Konstantyna I Wielkiego o darowanie im życia.

Pierwsze mikołajki odbyły się 6 grudnia 1804 roku

Zwyczaj wręczania sobie prezentów w dzień św. Mikołaja przyjął się szybko także wśród innych mieszkańców, a 6 grudnia 1804 roku urządzono pierwsze mikołajki. Na temat tej tradycji w Polsce można przeczytać w tekstach z XVIII wieku. Ówczesne podarki były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. W miarę upływu czasu mikołajki nie były już kojarzone z rocznicą śmierci świętego, tylko z rubasznym, starszym panem w czerwonym stroju. Taki wizerunek świętego Mikołaja narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku i przetrwał do dzisiaj.

W oczekiwaniu na przyjście świętego Mikołaja zapraszamy do wysłuchania piosenki:

Jeśli ktoś z Was, nie napisał jeszcze listu do Mikołaja to mamy propozycję

Z okazji Dnia św. Mikołaja wszystkim dzieciom- tym mniejszym i większym- moc serdeczności, prezentów i uśmiechu w tym szczególnym dla Was Dniu.