Planetarium Śląskie w Chorzowie

„A jednak się kręci…”

14 grudnia 2017 roku szóstoklasiści w obecności wychowawczyni i nauczycieli przyrody wybrali się na wycieczkę do Planetarium w Chorzowie. Celem wyjazdu było usystematyzowanie wiedzy przyrodniczej dotyczącej zagadnień astronomicznych.
Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba. Widownia zmieściła jednocześnie prawie 400 osób.
Przed wejściem uczniowie mogli podziwiać okazałych rozmiarów zegar słoneczny, usytuowany na dziedzińcu planetarium oraz stację klimatologiczną i sejsmologiczną.
Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament, dzieci wzięły udział w prelekcji astronomicznej, lekcji astronomii i geografii oraz uczestniczyły w seansie obrazującym ruch sfery niebieskiej nad Śląskiem w różnych porach roku.
W programie szkolnej wycieczki do planetarium umieściliśmy również zwiedzanie wystawy o świetle, mieszczącej się w pierścieniu okalającym salę projekcyjną.

Dla uczniów o szczególnym zamiłowaniu do astronomii oraz wszystkich chętnych zorganizowany został konkurs fotograficzny na najciekawsze zdjęcie z wycieczki. Liczni amatorzy realizowali swe astronomiczne pasje, korzystając z wszelkich atrakcji planetarium oraz dodatkowych imprez zorganizowanych przez nauczycieli przyrody oraz wychowawczynie klas: VIb i VIa.

Izabela Pryszcz-Wilczek
Maria Korzeniowska