W dniach od 16 do 18 kwietnia 2018 r. klasa szósta B ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju (18 osób) uczestniczyła w zajęciach warsztatów ekologicznych w Podlesicach (k.Zwardonia) na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Dzień 1. 16 kwietnia (poniedziałek)
Bogaty program warsztatów rozpoczęliśmy zwiedzaniem rezerwatu przyrody nieożywionej Góra Zborów. Uczniowie mieli okazję poznać wartości przyrodniczo-kulturowe rezerwatu, jego faunę i florę oraz historię i budowę geologiczną tego miejsca jak i legendy z nim związane. Mogli również zachwycać się przepięknym krajobrazem otaczającym Górę Zborów dzięki doskonałej widoczności. ( W tym dniu dopisała nam pogoda).
Na zajęciach popołudniowych uczniowie próbowali swoich sił w rzemiośle tkactwa, gdzie na prostych krosnach tworzyli pierwsze w swoim życiu tkaniny. Praca była żmudna i wymagała ogromnej cierpliwości, której niestety niektórym zabrakło (głównie chłopcom).
Wieczór spędziliśmy przy ognisku, dzieląc się wrażeniami z całego dnia.
Dzień 2. 17 kwietnia (wtorek)
Poranek był pochmurny, a w prognozie pogody zapowiadali do południa ulewę. Zatem pierwszą częścią warsztatów były zajęcia z filcowania, prowadzone w budynku naszego zajazdu. Uczniowie obejrzeli najpierw film, z którego dowiedzieli się:, jak i z czego powstaje filc, do czego był i jest używany oraz krótki instruktaż ręcznego filcowania (na sucho lub na mokro). Po filmie mieli możliwość wykonania własnoręcznie filcowych broszek oraz dredów.
Po obiedzie wypogodziło się i mogliśmy ruszyć w teren. Zaopatrzeni w młotki geologiczne, rozpoczęliśmy wędrówkę w poszukiwaniu skamieniałości i minerałów. Najpierw dotarliśmy do wielkiej studni szpatowców. W miejscu tym wydobywano kalcyt (inaczej „szpat”) w celach zarobkowych. Obecnie, ta, głęboka na 60 m pionowa jaskinia, służy grotołazom. Ze studni szpatowców poszliśmy zwiedzić stanowisko archeologiczne „Dudnik” wraz z jaskinią krasową. Tam, każdy z uczniów mógł poczuć się prawdziwym geologiem, który, krusząc kamienie, odnajduje w nich piękno kalcytów. Odnalezione „skarby” uczniowie mogli zabrać do swoich domowych kolekcji pamiątek wycieczkowych.
Dzień zakończyliśmy dyskoteką.
Dzień 3. 18 kwietnia (środa)
Po śniadaniu i wykwaterowaniu się z zajazdu, wyruszyliśmy na autokarową wycieczkę. Najpierw trafiliśmy do źródła Zdów. Tam, zaopatrzeni w plastikowe kubki i sitka, uczniowie badali stopień czystości wody w tym źródle, metodą biologiczną, wyławiając z wody różne żyjątka. Po faunie występującej w źródle, jesteśmy w stanie określić czystość wody.
Ze Zdowa pojechaliśmy do Bobolic, aby zwiedzić zamek i historyczną ścieżką (obecnie edukacyjną) przejść pod zamek w Mirowie. Uczniowie poznali historię obu zamków oraz ich legendę. Ścieżka edukacyjna wiodła poprzez stanowisko archeologiczne, na którym odkryto szczątki człowieka jaskiniowego zwanego tutaj Bobolus Jurajski. Zobaczyliśmy również skałkę, na której rozpoczynał swoją karierę wspinaczkową słynny himalaista Jerzy Kukuczka.
Warsztaty zakończyły się w Mirowie, gdyż stamtąd wróciliśmy do domu, ale Jura Krakowsko – Częstochowska zauroczyła nas swoim pięknem i kryje jeszcze wiele interesujących tajemnic, które pragniemy poznać. Planujemy tam wrócić w przyszłym roku.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
P.S. Uczniowie klasy VIB, wraz z wychowawcą, pragną podziękować władzom Gminy Goczałkowice – Zdrój za pokrycie kosztów transportu na warsztaty.
Wychowawca, Maria Korzeniowska