Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii Ziemi Pszczyńskiej”

24 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju odbył się Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii Ziemi Pszczyńskiej”.

Honorowy patronat nad konkursem objęła Akademia Techniczno – Humanistyczna                                        w Bielsku – Białej – Wydział Humanistyczno – Społeczny.

Dyktando konkursowe przygotowała pani dr Ewelina Gajewska – językoznawca                                 z Katedry Pedagogiki.

W konkursie brali udział uczniowie  ze szkół powiatu pszczyńskiego i Czechowic-Dziedzic.

Wśród uczestników byli przedstawiciele z: Jankowic, Kobióra, Kryr, Miedźnej, Piasku, Pszczyny, Rudołtowic, Studzionki, Suszca, Czechowic-Dziedzic i Goczałkowic-Zdroju.

Otwarcia konkursu dokonała pani wicedyrektor Agnieszka Niwińska, która powitała zebranych

i pogratulowała uczniom udziału w konkursie.

Ciekawe i zabawne dyktando zaprezentowane przez studentkę filologii polskiej ATH ukazywało historię  Wilhelma z Istebnej…, który chciał zaimponować sztuką kulinarną pewnej chimerycznej Geni z domku pod wierzbami…

Czas oczekiwania na wyniki umiliły atrakcyjne gry i zabawy językowe przygotowane  przez studentki filologii polskiej ATH pod kierunkiem pani dr Angeliki Matuszek – metodyka nauczania.

I miejsce i tytuł  „Mistrza Ortografii Ziemi Pszczyńskiej” uzyskała Aleksandra Sinka – uczennica SP w Kryrach.

II miejsce zajęli ex aequo Paweł Byrski z  SP w Kobiórze i Anita Nowok z SP w Rudołtowicach.

III miejsce uzyskały ex aequo:  Zofia Śleziak z ZS1 w Pszczynie i Hanna Loska z SP3 w Pszczynie.

Pani wicedyrektor Agnieszka Niwińska podziękowała komisji konkursowej i przedstawicielkom ATH. Wręczyła wszystkim uczestnikom dyplomy oraz drobne upominki ufundowane przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, a zwycięzcom również nagrody książkowe.

Mistrzyni – Aleksandra Sinka – otrzymała także okolicznościową statuetkę.

Organizatorzy zapraszają do zmagań z ortografią podczas kolejnych edycji  konkursu.

M. Mrzyk