„Ludzie listy piszą, zwykłe, polecone[…]
Ludzie listy piszą nawet w małej wiosce
Listy szare, białe, kolorowe…”
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju pod opieką K. Bienioszek, Ł. Hanke, M. Iskrzyckiej, J. Sobkowiak włączyli się w akcję Maratonu Pisania Listów, by ratować obrońców i dobroczyńców praw człowieka z 10 państw.
Czym w ogóle jest całe przedsięwzięcie? Maraton Pisania Listów odbywa się co roku na początku grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas tego wydarzenia mobilizuje się ludzi na całym świecie do wspólnego i solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Jak twierdzą organizatorzy akcji, iskra odwagi jest w każdym z nas i możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Warto dodać, że w Polsce Maraton działa od 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w zeszłym roku podjęto 4,6 mln akcji, w samej Polsce napisano ponad 356 000 listów z pomocą blisko 100 000 osób.
W naszej szkole w akcji wzięło 40 uczniów z klas starszych tj. VII-III Gimnazjum. Napisano łącznie aż 226 listów! Zostaną one wysłane do ambasad w: Polsce, Rosji i Niemiec. W czasie Maratonu młodzież podzieliła się refleksją na temat niesprawiedliwości społecznej i karania ludzi, którzy tak naprawdę walczą o lepszy świat. Listy zostały napisane w języku polskim.
Podczas Maratonu uczniowie mieli także okazję zapoznać się z historią praw człowieka, dokumentem Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz przede wszystkim zanalizować sytuację kilkunastu osób wskazanych przez Amnesty Intenational, wobec których łamane są prawa człowieka. W tym roku zaangażowano się min. w sprawy następujących osób: C. Razaffimalala z Madagaskaru – skazanego za ochronę zagrożonego lasu deszczowego; S. Jackson z Jamajki – skazanej za to, że nie pozwalała, aby morderstwo uszło policji bezkarnie; N. Yulan z Chin – skazanej na bezdomność za obronę praw lokatorów czy Ruchu Niepodległościowego Rdzennej Ludności z Hondurasu broniącego swojej ziemi.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Maratonie, za zaangażowanie i dojrzałą postawę, za włączenie się w tę szlachetną inicjatywę, za poświęcony dla drugiego człowieka swój wolny, już weekendowy! (piątek po południu od 16-19h) czas. Już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w Maratonie Pisania Listów w przyszłym roku, bo z pewnością iskra odwagi jest w każdym z nas, znów będziemy chcieli zabrać głos w słusznej sprawie i zawalczyć o sprawiedliwy świat!!!
Organizatorzy pragną także złożyć serdeczne podziękowania na ręce Rodziców, którzy wsparli szkołę finansowo w trakcie kiermaszu i mogliśmy zebrać fundusze na zakup znaczków.
M. Major