Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia odbyła się w Szkole Podstawowej uroczysta akademia poświęcona kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą regulującą ustrój państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Akademia została przygotowana przez uczniów klasy 3a SP, 4d, 3 Gim, koła historycznego pod opieką G. Wrzoł, R. Lejawki, Ł. Hanke oraz A. Jeruzel.

Mottem przewodnim uroczystości był cytat R. Rollanda:  Moja ojczyzna to nie dzień wczorajszy. Moja ojczyzna to jutro.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie w przystępny sposób w scence dramatycznej przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z datą 3 maja 1791 roku, wyjaśnili młodszym kolegom i koleżankom, czym w ogóle konstytucja jest. Występujący skłonili nas także do krótkiej refleksji na temat ważnych pojęć związanych ze świętem: wolności, ojczyzny, narodu. Podczas występu nie zabrakło również poezji patriotycznej           i pieśni podejmujących motyw obchodzonego święta.

Na koniec głos zabrała pani wicedyrektor A. Niwińska, dziękując dzieciom za przygotowanie uroczystości, a widownię pochwaliła za dojrzałą postawę i wsłuchanie się        w treści przygotowane przez kolegów.

M. Major