Uczniowie na wykładach na Uniwersytecie Śląskim

Uczniowie klas ósmych wzięli po raz kolejny udział w zajęciach:

• 20 września w serii wykładów na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie,
  • 23 września na wykładach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Zajęcia w Chorzowie składały się z trzech modułów tematycznych: „Odlotowa fizyka”, „Chemiczne Party” oraz „Materiały do zadań specjalnych”. Podczas wykładu zdradzono tajniki fizyki i wykonano proste eksperymenty, wyjaśniające jak człowiek uniósł się ponad ziemię. Podczas pokazów chemicznych zaprezentowano jak zorganizować kolorową i wystrzałową chemiczną „imprezę”. Ostatni wykład zabrał uczniów na krótką wycieczkę po fascynującym świecie inżynierii materiałowej.

Podczas wykładów biologicznych w Katowicach uczniowie mogli zgłębić tajemnice nieproszonych gości wewnątrz nas – pasożytów. Można było się przekonać, że pasożyt jak i żywiciel toczą nieustanny wyścig zbrojeń. Ponadto uczestnicy zostali przeniesieni w świat genetyki XXI w. Okazało się, że genetyka to nauka, która dostarcza wielu narzędzi badawczych i rozwiązań, które człowiek wykorzystuje w życiu codziennym.

Uczestnictwo uczniów naszej szkoły w zajęciach edukacyjnych metodą „wyjścia z ławki” to nie tylko możliwość udziału w projekcie popularyzującym naukę, ale również okazja do poznania oferty naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.