Pożegnanie lata

Pożegnanie lata i przywitanie jesieni w Szkole Podstawowej nr 1 –

ekologicznie, na sportowo, w terenie!

Lato się pakuje już,

Bo jesieni nadszedł czas.

Pożegnalny koncert dziś”

22 września w Szkole Podstawowej nr 1 żegnaliśmy lato. Nie nostalgia i żal za minionym, beztroskim, słonecznym, wakacyjnym czasem, ale radość, dobra zabawa i wiele atrakcji czekało na nas tego dnia w szkole.

Zamiast tradycyjnych zajęć dydaktycznych odbyły się zajęcia sportowo-edukacyjno-wychowawcze. Klasy 1-3 Szkoły Podstawowej obchodziły tego dnia Święto Latawca (Szczegółowy przebieg wydarzenia również opisany i opublikowany na stronie szkoły.) Klasy od 4-7 szkoły podstawowej żegnały lato i witały jesień – na sportowo. Klasy drugie gimnazjum odbyły warsztaty sadzenia roślin, a najstarsza młodzież z klas trzecich gimnazjum wyruszała do Krakowa.

Rano uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami. Następnie udali się na apel, gdzie nastąpiła inauguracja naszego szkolnego święta.

Większość uczniów została już w hali, aby konkurować w różnych dyscyplinach np.: skoku przez płotki, unihokeju, podbijaniu piłeczki do tenisa stołowego, przekładaniu szarfy, sztafecie z kozłowaniem czy w rzucie piłeczkami do wiadra.Wszyscy też zmagali się z torem przeszkód i brali udział w quizie sportowym. Łącznie miało miejsce 13 konkurencji i za każdą dana klasa otrzymywała odpowiednio punkty od 13 do 1. Najsprawniejszą klasą, która po 10 dyscyplinach zgromadziła największą ilość punktów okazała się 7B. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 7A, a trzecie miejsce zdobyła 7D.

Pomimo niesprzyjającej aury klasy drugie gimnazjum zagospodarowywały przestrzeń zewnętrzną naszej szkoły. Odważni gimnazjaliści sadzili żonkile i tulipany. Zadanie to było poprzedzone ekologicznymi warsztatami biologów na temat sadzenia, uprawy roślin, kiełkowania i warunku ich wzrostu. Teraz nie pozostało nic, jak tylko czekać do wiosny   i wyglądać żółtych pąków przebijających się na terenach zielonych wokół naszej szkoły. Dziękujemy także Radzie Rodziców oraz sponsorowi za pomoc przy tym przedsięwzięciu.

Klasy trzecie gimnazjum 22 września spędziły w terenie. Gimnazjaliści wyruszyli na wycieczkę o charakterze edukacyjnym do Krakowa, gdzie mieli okazję zwiedzić Fabrykę Schindlera. Podczas wyjazdu młodzież, zapoznając się z wystawą “Kraków – czas okupacji 1939–1945”, miała okazję przybliżyć sobie historię II wojny światowej oraz poznać postać Oskara Schindlera, który podczas okupacji niemieckiej uratował ponad tysiąc Żydów krakowskich. Warto dodać, że jego sylwetka została spopularyzowana dzięki słynnemu filmowi S. Spielberga „Lista Schindlera” i min. dzięki temu fabryka odwiedzana jest przez turystów z całego świata pragnących zobaczyć osobiście miejsce, gdzie Schindler uratował ponad tysiąc osób.

Tego dnia miało miejsce w szkole jeszcze jedno ważne wydarzenie szczególnie dla społeczności uczniowskiej, bowiem wybierali przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego. Kandydatami byli uczniowie starsi tj. z klas 7. szkoły podstawowej oraz z klas: 2. i 3. gimnazjum. Głosować zaś mogli uczniowie od klas czwartych. Nasi najmłodsi – z klas 1-3 szkoły podstawowej – udziału w głosowaniu nie brali, ale ich przedstawiciele z tzw. Małego Samorządu przyglądali się wyborom, ucząc się przy tym przyszłych właściwych postaw obywatelskich.

Kończy się lato w przepych bogate
I zmienia, zmienia piękną swą szatę.
Drzewa po świeżej, bujnej zieleni
Wdziewają złote barwy jesieni.
Pogodnie, cicho i uroczyście
Spływają z wolna na ścieżkę liście,
A gdy śpieszymy do szkoły drogą,
Raźno szeleszczą, szumią pod nogą.

Leopold Staff “Jesienne liście” [fragm.]

M. Major