Laureaci konkursów 2014/2015

MISTRZOSTWA POLSKI DZIECI DO LAT 10

W dniach:22.08.2015 – 24.08.2015r w Piotrkowie Trybunalskim odbywały się XII Letnie Mistrzostwa w Tenisie Ziemnym dzieci do lat 10. W tegorocznych mistrzostwach wzięło udział ponad 100 najlepszych w kraju młodych tenisistów i tenisistek. W opinii obserwatorów turniej stał na niesamowicie wysokim poziomie.

Jedną z największych niespodzianek tegorocznych Mistrzostw Polski sprawili
bracia Antoś i Franek Pękała z Goczałkowic – Zdroju. Młodzi tenisiści ze Śląska w grze deblowej po  rozegraniu trzech spotkań osiągnęli ćwierćfinał, wygrywając w walce o wejście do 1/4 turnieju z faworyzowaną parą: Philip Bloom (aktualny mistrz Szwecji do lat 10) – Janek Rogoyski (Zieliński Tennis Academy – Warszawa), ćwierćfinał osiągnęli po zwycięstwie w trzecim secie pojedynku rozgrywanym jako super tie-break 17-15 (był to najdłuższy mecz całych mistrzostw). Tym samym chłopaki są 5 parą deblową w kraju. Jeszcze raz gratulacje dla chłopaków i oczywiście rodziców!

4 maja w Gimnazjum Publicznym nr 1 odbył się Konkurs Historyczny “Bitwy i broń II wojny światowej – w 70. rocznicę jej zakończenia”, nad którym patronat objął Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

W szranki konkursowe stanęło 17 zawodników z pięciu szkół: trzech gimnazjalnych i dwóch podstawowych. Każdy z uczestników musiał rozpoznać broń pancerną , lotniczą i morską oraz dowódców walczących przeciwko sobie wojsk aliantów i osi.

Zawodnicy dowiedli, że dysponują olbrzymią i rozległą wiedzą na temat tej największej z wojen, pomimo że program nauczania gimnazjum od kilku lat nie obejmuje tematyki II wojny światowej. Fundatorem nagród był Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, a wsparcia organizacyjnego udzieliła Czechowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Wyniki Miejskiego Konkursu Historycznego

W kategorii szkół podstawowych:

• I miejsce: Michał Hanzlik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach (opiekun mgr Beata Hanzlik)
  • II miejsce: Wojciech Czyż ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach (opiekun mgr Joanna Pabin)
  • III miejsce: Błażej Brzeski ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach (opiekun mgr Beata Olek)
  • IV miejsce: Przemysław Dłubis ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach (opiekun mgr Beata Olek)
  • V miejsce: Dawid Sobuś ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach (opiekun mgr Beata Olek)

Źródło czecho.pl

MB

Konkurs Deutschfreund

Łowcy Talentów Jersz to organizatorzy ogólnopolskich konkursów przedmiotowych. Działalność Łowców polega na wspieraniu szkół w pracy z dziećmi i młodzieżą pragnącą rozwijać swoją wiedzę i umiejętności  ponad podstawę  programową. Organizowane przez Łowców konkursy z języka niemieckiego cieszą się  od lat wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach dużym zainteresowaniem.

Znany od 16 lat konkurs Deutschfreund (w edycji jesiennej) oraz Sprachdoktor (w edycji wiosennej) powstał z myślą o uczniach szkół podstawowych (klas 4-6). Jest on dedykowany również nauczycielom języka niemieckiego jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, rozbudzania zainteresowań oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów, jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty. Udział w konkursie pomaga uczestnikom zdobyć dodatkowe punkty w staraniach o przyznanie stypendiów oraz ułatwia osiąganie lepszych wyników w szkole dzięki utrwalaniu, poszerzaniu i porównaniu swojej wiedzy w skali ogólnokrajowej. Materiał językowy ujęty w testach językowych uwzględnia wymagania określone obowiązującym programem nauczania i jest przygotowywany przez Politechnikę Wrocławską.

W jesiennej sesji (test jednokrotnego wyboru)

1 miejsce w województwie śląskim, a 8 miejsce w kraju zajęła Anna Jankowska z klasy 5b (94%).

W sesji wiosennej(test wielokrotnego wyboru) tytuł laureata otrzymało 4 uczniów:

Antoni Pękała kl. 4b- 1 miejsce w woj.śl., 14 w kraju (90,3%)

Emilia Paszek kl. 4c- 1 miejsce w woj.śl., 14 w kraju (90,3%)
Anna Jankowska kl.5b- 1 miejsce w woj., 3 w kraju (97,9%)

Wojciech Czyż kl.6d- 1 miejsce w woj., 10 w kraju (95,5%)

Ogółem w konkursie Sprachdoktor brało udział 5383 uczniów w Polsce.

Dla laureatów organizowane są obozy wypoczynkowo-naukowe w Serpelicach nad Bugiem, otrzymują bony podarunkowe do wykorzystania w księgarniach internetowych lub nagrody rzeczowe w postaci pendrive’ów. Nad przygotowaniem uczniów czuwała germanistka Joanna Pabin.

Uczniom oraz opiekunowi gratulujemy!

MB

Uczennica SP1 laureatką Ogólnopolskiego Przeglądu

Dziecięcej Twórczości Literackiej

17 października 2014 r. odbyło się w Centrum Kultury „Best” w Bielsku-Białej uroczyste wręczenie nagród w finale XVIII Ogólnopolskiego i XXXII Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa 2014” pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Laureatką tego konkursu została uczennica klasy Vb Anna Jankowska. Jury pod przewodnictwem uznanego poety, prozaika, reportera Tomasza Jastruna wyróżniło Anię spośród 489 uczestników, którzy nadesłali 1278 utworów literackich.

Podczas gali finałowej, oprócz wręczenia nagród przez Prezydenta Miasta Bielsko-Biała Pana Jacka Krywulta, odbyły się warsztaty literackie prowadzone przez jurora Tomasza Jastruna oraz koncert nagrodzonej poezji w wykonaniu Czesława Mozila.

Serdecznie gratuluję i życzę Ci Aniu wielu literackich sukcesów!

Marcin Baster