Wystawa Mandali

Mandala

Wystawa prac absolwentów i uczniów Gimnazjum w Goczałkowicach- Zdroju.

Prace powstały na przestrzeni lat 2012 – 2019

Tytuł wystawy nawiązuje do motywu artystycznego inspirowanego sztuką Indii czy Tybetu, skąd mandala się wywodzi.

Mandala buddyjska to przede wszystkim harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia cztery strony świata czyli to co jest połączone z ziemią i człowiekiem i jego sferą wewnętrzności. Obie figury współgrają harmonijnie w mandali, obie wychodzą z jednego punktu, który jest jednocześnie końcem i początkiem wszystkiego.

Ogólnie zatem ujmując mandala to diagram, który ukazuje jak chaos jest w stanie przyjąć całkowicie harmonijną formę. Mnisi buddyjscy tworzą mandale przez wiele godzin a nawet często wiele dni, usypując je misternie z kolorowego piasku. Po czym następuje bardzo uroczyste zniszczenie owego dzieła sztuki.

Mandalę zdecydowanie można traktować jako symbol naszego życia, w którym my jesteśmy środkiem otaczającego nas świata. Można także przyjąć, że mandala to obraz nas samych i naszego wnętrza. (źródło: Internet)

Prezentowane na wystawie prace plastyczne tworzone były przez uczniów klas trzecich na zajęciach artystycznych, w dowolnie wybranej technice. Przechowywane przez kilka lat stworzyły malowniczy zbiór obrazów odzwierciedlający różne osobowości, zainteresowania oraz pomysłowość ich autorów, do którego obejrzenia serdecznie zachęcam.

Ksenia Skipioł