Oplem przez Niemcy

5. czerwca uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni przez starszych kolegów na inscenizację dotyczącą tradycji, kultury i języka niemieckiego, przygotowaną pod kierunkiem p. Joanny Pabin.

Na gości czekało niemało atrakcji. Sala gimnastyczna, gdzie miało miejsce całe wydarzenie, na kilka godzin zamieniła się w skarbnicę wiedzy o Niemczech. Wokół uczniów rozwieszono mapy, zdjęcia i specjalnie przygotowane ilustracje. Najmłodszych powitano garścią nowych słówek, ale zaraz potem, na osłodę poczęstowano niemieckimi słodyczami. Część wykładowa była stale przeplatana zadaniami praktycznymi. Chłopców najbardziej zainteresowało odgadywanie marek niemieckich samochodów oraz budowanie modelu Bramy Brandenburskiej z klocków Lego. Dziewczynki (i nie tylko) świetnie spisały się w kopiowaniu przez kalkę kształtu popularnych zabytków. Dużo radości wywołała zabawa, polegająca na wymienianiu się miejscami przez członków rodziny, podróżujących w tytułowym Oplu. Na koniec, reprezentant każdej z klas miał możliwość wykazania się w quizie podsumowującym zdobyte informacje, zgodnie z domeną nauki przez zabawę.

Uwieńczeniem tej nietypowej lekcji była inscenizacja w języku niemieckim pt. „Rotkäppchen”, czyli „Czerwony Kapturek”. Aktorami zostali uczniowie klas starszych.

Trzecioklasiści z pewnością na długo zapamiętają to niezwykłe spotkanie z kulturą naszych zachodnich sąsiadów i z chęcią rozpoczną naukę języka niemieckiego w klasie czwartej.

M.K.