Warsztaty żywego słowa

„Słyszalność, nośność, wyrazistość”- warsztaty żywego słowa

W ramach Tygodnia Bibliotek, 9 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju (przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goczałkowicach- Zdroju) odbyły się warsztaty recytatorskie przygotowujące i inspirujące do konkursów recytatorskich.

Prowadzący, pan Adam Radosz, to specjalista Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, wieloletni instruktor teatralny, juror w komisjach oceniających w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim i Małym Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się m. in. jak właściwie dobrać repertuar i pracować nad interpretacją tekstu. Poznali też tajniki właściwej postawy recytatora oraz metody bezstresowej nauki tekstu na pamięć.

W dalszej części spotkania ćwiczyli oddech, dykcję, wymowę trudnych słów, zdań i skomplikowanych łamańców językowych.

Warsztaty żywego słowa dostarczyły uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Uczniowie byli usatysfakcjonowani możliwością bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Pan Adam Radosz niezwykle łatwo nawiązał kontakt ze słuchaczami Wiadomości, które przekazał, bardzo zaciekawiły uczniów naszej szkoły, którzy tak opisali swoje wrażenia:

„ Warsztaty recytatorskie były bardzo ciekawym doświadczeniem. Bardzo podobała mi się nauka wymowy spółgłosek ”Pa Pe Pi Pu Py”;

Kamil Chojecki

„ Warsztaty recytatorskie bardzo mi się podobały. Można było poćwiczyć swoją wymowę”;

„Było bardzo fajnie. Najbardziej podobało mi się, kiedy do samogłoski dodawaliśmy spółgłoskę”;

„Było super, ponieważ mogliśmy się nauczyć jak poprawnie mówić wiersz.”

H. Dyduch