CAŁA  POLSKA CZYTA DZIECIOM…

Spotkanie z bohaterami bajek i baśni

W przekonaniu jak ważną rolę w kształtowaniu wszechstronnego rozwoju dzieci pełni czytanie książek, Szkoła Podstawowa nr 1 w Goczałkowicach – Zdroju, po raz piętnasty włączyła się w społeczną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”.

26 kwietnia 2018 r. młodsi i starsi uczniowie naszej szkoły przypomnieli swoim koleżankom i kolegom oraz towarzyszącym im dorosłym fragmenty znanych i lubianych bajek i baśni.

Na początku do zgromadzonej widowni przybyła z bajecznej krainy stara książka, zastanawiając się, kto stworzył radosną krainę, w której żyją krasnoludki, król, królowa, leśne ludki…  Mądra sowa wyjaśniła, że tworzą ją pisarze. Potem wszyscy razem z dziećmi wyruszyli na spotkanie z pisarzami, by podziękować im za piękne bajki i baśnie. Od tej pory na scenie zaczęli się pojawiać ulubieni bohaterowie dziecięcych książeczek. Był więc Pinokio, którego z drewnianego nicponia  w chłopczyka z krwi i kości zmieniła wróżka i niezwykły gadający Kot w ogromnych butach oraz maleńka zwinna pszczółka Maja, która fruwając tu i tam pokazywała nam swój świat. Zaprezentował się Koziołek Matołek, który przy dźwiękach muzyki wyruszył   na poszukiwanie Pacanowa, biedny Kopciuszek, którego dobra wróżka wysłała na bal, gdzie spotkał królewicza, a także śpiewający Czerwony Kapturek, który idąc z koszyczkiem do babci spotkał w lesie wilka. Przybył  Kubuś Puchatek wraz ze swymi rozbawionymi przyjaciółmi i wszyscy razem przy wtórze piosenki wybrali się  w podróż, by odkryć Biegun Północny. Księżniczkę, której przeszkadzało we śnie ziarnko grochu los połączył z królewiczem, Calineczkę, co kochała słońce i kwiaty, pojął za żonę król elfów, a Pippi zaprosiła dzieci na swoje niezwykłe urodziny. Przy dźwiękach piosenki „Hej ho, hej ho, do domu by się szło…” na scenę przymaszerowały krasnoludki. Pięknie się przedstawiły i radośnie powitały napotkanego w swej chatce gościa – królewnę Śnieżkę. Byli też Jaś i Małgosia, którzy zabłądziwszy w lesie, przyjęli zaproszenie Baby Jagi do jej domu oraz  Bolek i Lolek – poszukiwacze przygód, którzy zaplanowali wyprawę na Dziki Zachód.

Na początku i na końcu przedstawienia zabrzmiały radosne  piosenki z filmu „Akademia Pana Kleksa” wykonane przez wszystkich występujących uczniów, a było ich wielu. Podczas uroczystości zaprezentowali swoje talenty uczniowie od klasy I szkoły podstawowej do klasy III gimnazjum. Wszystkim zaangażowanym podziękowała pani wicedyrektor Agnieszka Niwińska.

Podczas spotkania dobrze bawiła się zarówno zgromadzona publiczność  jak i występujący mali i duzi aktorzy. Wszyscy przekonali się zapewne po raz kolejny o tym, że książka potrafi wyczarować najpiękniejsze chwile w życiu i jak napisała nasza noblistka W. Szymborska, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Mamy nadzieję, że kwietniowe spotkanie sprawi, iż dzieci z naszej szkoły będą częściej sięgały po książki, a pamiątkowe zakładki będą przypominały im zaczarowany świat bajki.

Elżbieta Beczała