Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018

„Cała naprzód!” – brzmiało motto tegorocznej akademii inaugurującej kolejny, nowy rok szkolny. Trzeba dodać – zupełnie nowy! – bo po wprowadzonych zmianach przez rząd z mapy szkół zniknęły gimnazja, a w ich miejsce powstały 8-klasowe szkoły podstawowe z wygaszanymi oddziałami gimnazjalnymi.

4 września nowa Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami gimnazjalnymi Beata Smolarek powitała  zaproszonych gości: Sekretarza Gminy Panią M. Ożarowską, Inspektora Oświaty Pana K. Turonia, przedstawicieli rodziców: Panią S. Szczotkę i Pana A. Maćkowskiego, rodziców klas pierwszych, nowego wicedyrektora Panią Agnieszkę Niwińską oraz ponad 600 uczniów w 29 oddziałach i aż 66 nauczycieli.

Pani dyrektor jako gospodarz nowo powstałej szkoły w prezentacji multimedialnej przedstawiła nową organizację i strukturę szkoły. Zapoznała uczniów z ich wychowawcami i zaprezentowała nowe logo szkoły. Jest nim ptaszek – jerzyk, którego skrzydła symbolizują: kolorowe skrzydło – byłą Szkołę Podstawową oraz granatowo – żółte skrzydło – byłe Gimnazjum. Środek to  cała społeczność szkolna wraz z dyrekcją, rodzicami, nauczycielami i uczniami. Z symboliką ptaka kojarzy się też rola nauczycieli, iż jak podkreśliła Pani Dyrektor,  będą „dodawać skrzydeł” swoim wychowankom, by wyrośli na dobrych obywateli Goczałkowic, dobrych Ślązaków, Polaków, Europejczyków.

Podczas powitania nowego roku szkolnego w imieniu włodarzy gminy  głos zabrała także Pani M. Ożarowska, witając wszystkich serdecznie. Zwróciła uwagę na moc pozytywnej energii, jaka emanowała z twarzy wszystkich zebranych – i uczniów, i nauczycieli.  Jednocześnie podkreśliła rolę wyzwania, jakie czeka nas wszystkich w tym roku szkolnym.

W części artystycznej, jak co roku, nie zapomniano o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie przygotowujący akademię przedstawili tragiczne wspomnienia z wojennej pożogi kilku wybranych osób.

Niezwykle ciepło zostali przywitani Ci, którzy mury szkoły przekroczyli po raz pierwszy w  życiu, czyli Pierwszoklasiści. Podczas akademii starsi koledzy zadedykowali im taniec oraz zapewniali, że:

Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie,

Szkoła dzisiaj serdecznie Was przyjmie”

Radosną atmosferę powitania dopełniły: układy  taneczne, piosenki i skecz przygotowany przez uczniów klas szóstych.

Na koniec występujący życzyli wszystkim uczniom zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz by szkoła stała się ich drugim domem i prawdziwą krainą radości.

No to „CAŁA NAPRZÓD” !!!!

M.Major